تازه ترین رویدادهای پاکستان

روزنامه های نوای وقت ، جنگ ، اکسپرس:

خرداد 1390

***

فرهنگستان زبان اردو

سرفراز طارق، سرپرست و دبیر“فرهنگستان زبان اردو پاکستان” در مصاحبه اختصاصی با روزنامه اکسپرس اظهار داشت: “در قانون اساسی پاکستان این مطلب درج شده است که ظرف مدت ۱۵ سال زبان اردو باید به عنوان زبان رسمی در کشور در آید و تمام مکاتبات اداری و رسمی که به زبان انگلیسی انجام می گیرد باید تبدیل به زبان اردو شود. ولی دولت پاکستان در این مورد قانون اساسی را رعایت نکرده است.

وی افزود: امروزه در پاکستان از زبان اردو برای محاوره هفتاد و پنج درصد استفاده می شود. فعالیت فرهنگستان زبان اردو در این زمینه چشمگیر بوده است و نرم افزار کامپیوتری اردو آماده کرده است. علاوه بر این یکصد و پنجاه عنوان کتاب درسی، یکصد عدد فرهنگ لغت اردو- انگلیسی، ششصد و پنجاه عنوان کتابهای متعدد اداری، آموزشی و حقوقی منتشر کرده و شصت و شش هزار صفحه اسناد مختلف به زبان اردو ترجمه شده است.

فرهنگستان زبان اردو در سال ۱۹۷۹م در کراچی تأسیس شد و در سال ۱۹۸۳ به اسلام آباد انتقال یافت. دولت در نظر دارد که سه مؤسسه دیگر شامل شورای اردو کراچی، شورای علوم لاهور و بنیاد کتاب را در این فرهنگستان ادغام کند. دبیر فرهنگستان اردو در ادامه سخنان خود گفت: فرهنگستان با کمبود بودجه روبرو است اگر کمک های مالی بیشتری به فرهنگستان ارائه شود برای توسعه زبان اردو فعالیتهای گسترده ای انجام خواهیم داد.

***

شورای ایدئولوژی پاکستان

* مولانا محمد حنیف جالندهری که به عنوان عضو جدید شورای ایدئولوژی اسلامی منصوب شده است گفت: ما تلاش می کنیم که با فعالیت خود در شورای ایدئولوژی اسلامی، کشور و ملت را از بحران ها نجات دهیم اگر دولت به پیشنهادها و مصوبه های شورای مذکور عمل کند مرحله پیاده کردن شریعت و قوانین اسلامی به سرعت انجام خواهد گرفت. اخیراً آقای گیلانی، انتصاب جدید وی در شورای ایدئولوژی اسلامی را تبریک گفته است.

***

فعالیت قادیانی ها

* مولانا إلیاس چنیوتی، رئیس “نهضت ختم نبوت” در منطقه چنیوت طی جلسه ای ویژه اظهار داشت:  قادیانی ها در پاکستان در فعالیت های نا مشروع و غیر قانونی دست دارند. لذا ما از دولت تقاضا می کنیم جلوی فعالیت قادیانیها را بگیرد و به آنان اجازه ندهد که علیه اسلام و کشور فعالیت کنند. قادیانی ها می خواهند منطقه “چناب نگر” را دوباره تبدیل به “ربوه” کنند تا همانند گذشته مرکز فعالیت خودشان شود. در حال حاضر قادیانی ها طبق برنامه صهیونیست ها در پاکستان عمل می کنند. اگر دولت به طرفداری از قادیانی ها پایان ندهد و اقدامات تروریستی آنها را کنترل نکند این خطر به تمام کشور آسیب می رساند. وی اعلام کرد ما به زودی این توطئه آنان را در دیدار با مقامات دولت پاکستان مطرح خواهیم کرد.

قابل ذکر است، قادیانی ها یک منطقه خاصی را نزدیک شهر چنیوت ایالت پنجاب به عنوان “ربوه” نامگذاری کرده بودند ولی به دلیل اعتراض مسلمانان منطقه و نهضت ختم نبوت، دولت پاکستان این منطقه را به  نام جدید “چناب نگر” تغییر داد. قادیانی ها از دوره حکومت ذوالفقار علی بوتو، نخست وزیر وقت پاکستان، توسط مجلس پاکستان غیر مسلمان اعلام شده اند.

***

اولویت منافع ملی

* علامه زبیر احمد ظهیر، دبیر مرکزی جمعیت اهل حدیث پاکستان گفت: دولت پاکستان به دستور و خواسته های قدرت های بیگانه در منطقه وزیرستان عملیات نظامی انجام ندهد. ملت پاکستان برای دفاع از کشور از ارتش پاکستان حمایت می کند. لذا اقتضای وضعیت فعلی پاکستان این است که منافع ملی را در اولویت قرار داده و از منافع شخصی صرف نظر کنیم.

***

هشدار رئیس جمهور ایران درباره حفاظت از تأسیسات هسته‌ای پاکستان

*سناتور "خورشید احمد" عضو مجلس سنا و نایب رئیس حزب "جماعت اسلامی " پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اسلام‌آباد، خواستار انجام اقدامات پیشگیرانه توسط دولت پاکستان جهت حفاظت از همه تأسیسات هسته‌ای پاکستان در مقابل تهدیدات آمریکا، هند و اسرائیل شد. وی با اشاره به اینکه مطالعات و بررسی‌های عمیق وی در باره اظهارات کارگزاران ارشد آمریکایی و گزارش هائی که توسط اتاق‌های فکر و رسانه‌ها منتشر می‌شود، نشانگر در خطر بودن تأسیسات هسته‌ای پاکستان دارد، از رئیس جمهوری ایران برای هشدار به موقع در این باره تشکر کرده، تأکید کرد که از سوی کشور سودان نیز پیام‌های مشابهی در این ارتباط دریافت شده است. خورشید احمد در همین رابطه اظهار داشت: معتقد است که پاکستان از فرماندهی و سیستم کنترل و نظارت مؤثری برخوردار است، اما نباید در هیچ زمینه‌ای گرفتار غرور کاذب شود. وی با تأکید بر اینکه باید سیستم امنیتی جهت تقویت کامل، مورد بازبینی قرار گیرد، افزود: نیروهای امنیتی برای اطمینان از اینکه هرگونه تهدیدی قبل از وارد آمدن خسارت با قدرت پاسخ داده خواهد شد باید در وضعیت هشدار و آمادهباش کامل قرار گیرند. محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران هفته گذشته گفت: خبری دقیق داریم که آمریکا برای تسلط بر پاکستان و تضعیف ملت و دولت آن می‌خواهد در تأسیسات هسته‌ای این کشور خرابکاری کند. وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها با این اقدام می‌خواهند با استفاده از اهرم شورای امنیت و نهادهای بین‌المللی زمینه حضور گسترده خود را در منطقه و نیز تضعیف حاکمیت ملی در پاکستان فراهم کنند.

***

تاسیس بخش معماری و میراث اسلامی

* دکتر فتح محمد ملک، رئیس دانشگاه بین المللی اسلامی اسلام آباد گفت: در دانشگاهِ اسلامی یک بخش جدید تحت عنوان “بخش معماری و میراث اسلامی” تأسیس خواهد شد و امسال کلاسهای این بخش آغاز خواهند شد. رئیس دانشگاه در جلسه استادان دانشگاه، این مطلب را نیز افزود: هدف از تأسیس دانشگاه بین المللی اسلامی این بود که اینجا تدریس علوم و فنون جدید به عمل آید. لذا برای راه اندازی این بخش هرگونه اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.

***

شب شعر مشترک هند و پاکستان

* “شب شعر مشترک ادبی” پاکستان و هند در تاریخ ۲۰ ژوئن ماه ۲۰۱۱م، در دبی برگزار خواهد شد. برگزاری این مجلس ادبی باشکوه توسط انجمن های ادبی امارات عربی متحده تدارک دیده شده است. ۱۸ تن شاعر برجسته پاکستان و هند در این برنامه حضور خواهند داشت. عمیر علی انجم، شاعر و ادیب برجسته پاکستان گفت: با برگزاری این شب شعر بین شاعران و ادیبان دو کشور روابط عمیقی ایجاد خواهد شد و برای برقراری امنیت و آرامش در این منطقه نقش مؤثری ایفا خواهد کرد.

***

آموزش زبان های محلی؟!

* دولت پاکستان از تمام مراکز آموزشی پیشاورکه دوره های آموزش زبان های محلی را برگزار می نماید خواسته است که فهرستی از اسامی اتباع خارجی را که در این مراکز زبان پشتو و اردو می آموزند به دولت گزارش دهد. بنا بر اطلاعات رسیده به دولت، بیشتر اتباع خارجی به منظور اقدامات تروریستی زبان های محلی را فرا می گیرند. لذا دولت از تمامی مسئولان مراکز آموزشی زبان در ایالت سرحد (خیبر پختونخواه) خواسته است تا اسامی این افراد را به دولت اعلام کند.

***

اندیشه های امام خمینی و احیای اسلام

* به مناسبت بیست و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) سمیناری تحت عنوان “ اندیشه های امام خمینی(ره) و احیای اسلام” توسط مجلس وحدت مسلمین در لاهور برگزار گردید. در این سمینار سید جواد نقوی، امین شهیدی، سمعیه راحیل، حسنات احمد و شاهد ذوالفقار سخنرانی نموده و از شخصیت امام خمینی تجلیل کردند و گفتند : نخستین کارنامه امام خمینی(ره) برپا کردن انقلاب اسلامی بود. امام خمینی(ره) این مطلب را اثبات کرد که ما قدرت داریم که انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی برپا کنیم. امام خمینی(ره) در عصر حاضر به عنوان نماد و عنصر رشد و هدایت شناخته می شود.

***

PTV (شبکه رسمی دولت پاکستان)

* طبق گزارش روزنامه اکسپرس، درآمد تلویزیون پاکستان (PTV) نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. یوسف بیگ میرزا، مدیرکل تلویزیون پاکستان وقتی که سومین بار به عنوان رئیس PTV انتخاب شد، این اداره کل با خسارت و بحران شدید مالی مواجه بود.

مدیرکل تلویزیون پاکستان اظهار امیدواری کرد که در سال جدید مالی که از ژوئن ۲۰۱۱م آغاز خواهد شد درآمد شبکه PTV افزایش یابد.

طبق یک نظرسنجی شبکه تلویزیون پاکستان PTV (شبکه رسمی دولت پاکستان) در سراسر کشور پربیننده ترین شبکه به شمار می آید.

 

 اعزام هیات دانشجویی به چین

 

 * یک هیئت صد نفری از دانشجویان پاکستانی به دعوت دولت چین به این کشور سفر خواهند کرد. اعضای این هیئت دانشجویان مراکز مختلف آموزشی پاکستان هستند که میهمان یک دانشگاه معتبر چین خواهند بود. کلیه هزینه های سفر این هیئت بر عهده دولت چین خواهد بود. نخستین گروه از این دانشجویان پاکستانی در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۱م برای مدت دو هفته عازم چین خواهند شد.

 

 دانشگاه قائد اعظم نماینده دانشگاه پنجاب در اسلام آباد

 

 * سید نیز حسین بخاری، رئیس نمایندگان مجلس سنای پاکستان در دیدار خود با رئیس دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد، این پیشنهاد را مطرح کرده است که ادارات آموزشی و کالج هائی اسلام آباد که دارای آموزش تا مقطع لیسانس هستند و مدرک ارائه می دهند برای انجام امور اداری و صدور مدارک و گواهی تحصیلی  به نیابت از دانشگاه های پنجاب که هیچ شعبه ای در اسلام آباد ندارد از دانشگاه قائد اعظم کمک بگیرند. از آنجا که دانشگاه پنجاب هیچ شعبه یا نمایندگی در منطقه فدرال ندارد، دانشجویان و والدین آنها برای امور مذکور با مشکلات مواجه هستند. اگر تمامی کالج های آموزشی برای صدور مدرک لیسانس (B.A) و گواهی تحصیلی از دانشگاه قائد اعظم کمک بگیرند بسیاری از مشکلات دانشجویان حل خواهد شد. شایان ذکر است، مدت هاست که اکثر کالج های فدرال که در مقطع لیسانس (B.A) دارای برنامه های آموزشی هستند برای برگزاری امتحان و صدور مدارک به دانشگاه پنجاب در لاهور وابسته بوده اند.

/ 0 نظر / 24 بازدید