رویدادهای پاکستان

گزیده اخبار ماه های آذر و دی در پاکستان

روزنامه خبرین

·     دکتر فردوس عاشق اعوان وزیر تبلیغات و توسعه رسانه ها به لزوم گسترش روابط و همکاری با ایران در کلیه زمینه ها تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری ایران وی از پیشرفت و فرصتهای در نظرگرفته شده برای زنان در جامعه ایران ستایش نمود و افزود پاکستان می تواند از تجربیات و رشد ایران استفاده کند.

روزنامه نیشن

صرف نظر از تهدیدهای آمریکا، پاکستان نه تنها آمادگی خود را جهت احداث پروژه خط لوله گاز ایران– پاکستان را به ایران ابلاغ کرده بلکه این روند را نیز تسریع کرده است. به گفته منابع آگاه ، احداث این پروژه که قرار بوده تا سال 2014 تکمیل گردد اکنون احتمالاً حداقل یک سال زودتر از این موعد پایان خواهد یافت و جریان انتقال گاز از این خط لوله بین ماههای جون و دسامبر 2013 آغاز خواهد شد.

 روزنامه پاکستان

·         قرارداد همکاری بین دانشگاه آزاد علامه اقبال و سازمان جهانی غیررسمیPan International به امضاء رسید.

روزنامه اوصاف

  • دکتر محمدظفر اقبال جلالی مدیر جامعه غوثیه رضویه اسلام آباد به مناسبت سالروز وفات شاه احمد نورانی گفت: مولانا شاه احمد نورانی پرچمدار سیاست حسینی بوده است.
  • مراسم امام حسین(ع) توسط اهل سنت – علامه لیاقت فریدی گفت: نوه پیامبر(ص) در میدان کربلا با صبر وشکیبایی مبارزه کرد وفرمود . محبت اهل بیت اقتضاء می کند که ما علیه باطل قیام کنیم.

 روزنامه اکسپرس تریبون

  • 37 نفر وابسته به 7 خانواده هندو مذهب در شهر ماتلی (سند) به دین اسلام روی آوردند. آنها ادعا می کنند که خانواده های بیشتری در هفته های آینده به دین اسلام روی خواهند آورد. در مدت 22 ماه گذشته ، حدود 93 خانواده از جامعه  بحیل (افراد نجس) برای پذیرش دین اسلام به مدرسه دینی دارالسلام مراجعه کرده اند.

روزنامه نیوز

·     سید منور حسن امیر جماعت اسلامی در سخنانی که در جمع بزرگ مردم در پیشاور ایراد گردید اعلام کرد: زرداری از نظر ذهنی و فیزیکی قادر به باقی ماندن به عنوان رئیس کشور   نمی باشد. وی از دولت خواست تاریخ برگزاری انتخابات عمومی جدید را ظرف مدت سه الی چهار ماه آینده تعیین کند.

 روزنامه اوصاف

·     در مقاله ای با عنوان" ایران و اهداف تجاوزکارانه آمریکا " به قلم خالد نوید بهتی با اشاره به تیرگی روابط بین ایران و آمریکا و سرنگونی هواپیمای این کشور و اظهارات مقامات امریکایی و اسرائیلی برای حمله احتمالی به ایران نوشته است: آمریکا هسته ای شدن و تقویت نیروی دفاعی ایران را تهدیدی جدی برای اهداف تجاوزکارانه خود و امنیت اسرائیل تلقی می کند. البته مقاومت ایران در برابر زور گویی ها و استکبار جهانی قابل ستایش و نمونه ای قابل تقلید است. نویسنده در ادامه سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را اقدام قابل تجلیل رهبران ایرانی توصیف نموده است.

روزنامه اکسپرس

·     " تهاجم فرهنگی هند به پاکستان از طریق پخش برنامه های تلویزیونی " نام مقاله ای است که توسط عارف عزیر عواقب در این روزنامه به چاپ رسیده است. در این مقاله این تهاجم مورد تحلیل قرار گرفته و اعلام می دارد: در یک نظر سنجی انجام شده دانشجویان با مقدسات اسلامی  و شخصیت های ملی آشنایی چندانی ندارند اما از مقدسات هندو مذهبان به طور کامل آگاهی دارند.

روزنامه بلوچستان تایمز

  • آیت الله جوادی عاملی از روحانیون ارشد ایران مستقر در قم همبستگی خود را با مردم برادر پاکستان در شرایط کنونی همزمان با اعمال فشار بین المللی علیه این کشور اعلام نمود. ایشان در گفتگو با دکتر ممتاز احمد رئیس دانشگاه بین المللی اسلامی اسلام آباد  گفت: دولت و مردم شجاع پاکستان قادر به مقابله با فشار قدرت های غربی بوده و از شرف، استقلال و آزادی خود دفاع خواهند کرد.

روزنامه دان

  • رحمان ملک وزیر کشور پاکستان از تلاشهای سازمان های مجری قانون و روحانیون در حفظ امنیت در دهه اول ماه محرم که بدون وقوع هرگونه حادثه تروریستی در کشور سپری شد سپاسگزاری کرد. وی بصورت تلویحی از طالبان نیز تشکر کرد.

روزنامه اکسپرس

·          روز عاشورا  با امنیت و آرامش  کامل در سراسر کشور برگزار گردید. اقدامات دولت جهت مبارزه  با ترورسیم  بسیار موثر بود.

روزنامه جنگ

·     زرداری در تماس تلفنی با حامد میر، مجری تلویزیون جیو شایعات را در خصوص فرار وی از کشور را تکذیب و اعلام کرد بلافاصه پس از کسب اطمینان از سلامتی به کشور باز می گردد.

·     کامران خان، تحلیلگر معروف شبکه تلویزیونی جیو به 12 نشانه از تغییر در سیاست پاکستان اشاره نموده است که عبارتند از: عدم انجام اصلاحات در نهادهای کشوری، تصریح نخست وزیر به وجود توطئه سنگین علیه دولت، تقاضای پاکستان از آمریکا برای محاکمه منصور اعجاز، مکالمه تلفنی بین رئیس جمهور و سفیر آمریکا که در آن رئیس جمهور چندین بار عصبانی شده است، کاهش شدید فشار خون رئیس جمهور و از حال رفتن وی در پی تماس تلفنی باراک اوباما، اطلاع رسانی رئیس جمهور به ژنرال کیانی مبنی بر قصد سفر به دبی، دیدار فاروق نایک با رئیس جمهور، سفر رئیس جمهور به دبی به رغم کسب بهبودی در بیماری، تماس تلفنی سفیر انگلیس با رئیس جمهور در دبی، فعال شدن بلال بوتو در صحنه سیاست، قصد سفر سفیر انگلیس به دبی برای ملاقات با رئیس جمهور و تصریح قاضی جاوید اقبال رئیس کمیسیون تحقیقات فاجعه ابیت آباد بر اینکه رئیس جمهور از باز جویی در این کمیسیون مستثنی نخواهد بود وقایعی هستند که نشان می دهد پشت پرده تحولاتی در جریان است که در ظرف چند هفته در صحنه سیاسی ظاهر خواهد شد.

روزنامه نیوز

·     پاکستان سفرای خود در 14 کشور مهم جهان را تغییر داده و از سه سفیر دیگر نیز خواسته در پایان ماموریت کنونی به اسلام آباد بازگردند تا توسط سفرای جدید جایگزین شوند. این بزرگترین جابجایی سفرای پاکستان در تاریخ معاصر وزارت امورخارجه کشور می باشد. گیلانی نخست وزیر، انتصاب سفرای جدید را تصویب نموده و همچنین اعلامیه ای رسمی درباره انتصابات و نقل و انتقال های جدید در پایان هفته جاری انتشار خواهد یافت. پاکستان سفرای جدیدی به کشورهای روسیه، هلند، برزیل، آلمان، مصر، الجزایر، کوبا، نپال ،کنیا، یمن، تونس، شیلی و صربستان اعزام خواهد نمود.

نوای وقت

·      در مقاله ای با عنوان " آمریکا یزید دوران است" به قلم دکتر محمد اجمل نیازی ضمن تجلیل از حماسه کربلا و پیام امام حسین علیه السلام، استکبار جهانی را شکل جدیدی از حکومت یزید معرفی نموده و در ادامه، سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا در خاک ایران در آستانه عاشورا را پیامی برای یزید زمان دانسته است.

  • اسلام آباد+ راولپندی+ لاهور(خبرنگار+ INP) روز گذشته در سراسر کشور مجالس و راهپیمایی های عزاداری به مناسبت روز هشتم ماه محرم در پوشش امنیتی شدید برگزار شد. امروز و فردا نیز در سراسر کشور به مناسبت روز تاسوعا و عاشورا راهپیمایی های عزاداری برگزار می شوند. دولت 38 شهر از جمله لاهور، کراچی، دره اسماعیل خان و کوهات را حساس قرار داده و د رمجموع 240 گروه ارتشی برای برقراری امنیت مستقر نموده است.

اکسپرس:

  • لاهور(خبرنگار) شاخه دانشجویان نهضت انصاف، سمیناری درباره فلسفه شهادت برگزار کردند. حافظ ابتسام الهی ظهیر از رهبران جمعیت مرکزی اهل حدیث میهمان ویژه این سمینار، طی سخنرانی خویش اظهار داشت: جوانان سرمایه گرانبهای کشور هستند و در پیشرفت کشور باید نقش اساسی ایفا نمایند. وی همچین حضار را از اهمیت ماه محرم آگاه نمود و در خصوص کردار بلند امام حسین (ع) و محبت ایشان با پیامبر گرامی (ص) سخنانی ایراد کرد. وی افزود: دو دشمن بزرگ انسان یعنی خوف و طمع نتوانستند امام حسین علیه السلام را از راه حق منحرف کنند. حضرت امام حسین (ع) به یک فرقه خاصی تعلق ندارند، بلکه سرمایه کل امت اسلامی هستند. شایان ذکر است جماعت اسلامی پاکستان نیز کنفرانسی تحت عنوان «پیغام شهادت امام حسین (ع)» در لاهور برگزار کرد.

پاکستان

حزب جماعت اسلامی  " کنفرانس پیام شهادت حضرت امام حسین (ع)" را با حضور  قاضی حسین احمد رئیس سابق حزب جماعت اسلامی، دکتر وسیم اختر رئیس بخش ایالت پنجاب جماعت اسلامی در منطقه راج گره لاهور  برگزار کرد.

 روزنامه: سی 42، پاکستان

اماکن برگزاری مجالس عزای حضرت امام حسین (ع) در لاهور :

 حسینیه بلتستانیه منطقه اسلام پوره لاهور

حسینیه نقوی برادران منطقه بدرکالونی

حسینیه صدر بازار کینت لاهور

حسینیه جامع المنتظر مادل تاون لاهور

حسینیه جامعه فاطمیه منطقه مسلم آباد

حسینیه قصر القائم منطقه تاجپوره

حسینیه زیدی هاوس شادمان لاهور

حسینیه جاگیر آل محمد

مسجد امامیه شباب چوک سمن آباد ، لاهور

مسجد و حسینبه قصر بتول، شادمان ، لاهور

بیت الحزن، اقبال تاون ،لاهور

عباس چوک،امامیه کالونی، لاهور

عزیز کالونی ، شاهدره،لاهور

مسجد امامیه شاد باغ لاهور

خیمه سادات، ادوراد رود، لاهور

الفاطمه،ظفر کالونی، لاهور

مسجد صاحب الزمان کریسنت نگر، حیدر رود، اسلام پوره، لاهور

مسجد محمدی حالی رود، لاهور

روزنامه: اکسپرس

اداره محفل حسینی پاکستان روز شنبه مورخ 3/12/2011 در منطقه شریف پارک مولتان رود لاهور " کنفرانس شهدای کربلا" را برگزار نمود.

علامه السید عالم زیدی طی سخنرانی خویش گفت: مسلمانان  فقط با حفظ  سیره حضرت امام حسین (ع)  میتوانند کلمه حق و ارزش های والای انسانی را حفظ کنند. زیرا سیره حضرت امام حسین (ع) مسلمانان را درس ایثار، صبر و برادری می دهد.

علامه تقی جوادی طی سخنان خویش گفت: حضرت امام حسین (ع)  و یارانش با از خود گذشتگی اسلام را سر افراز نمودند.

سید علی عمار زیدی طی سخنان خود گفت: مسلمانان بایستی از کردار و سیره حضرت عباس علمدار درس عشق و وفا را یاد گرفته و از آن راهنمایی بجویند.

اکسپرس

مجلس حفاظت از ختم نبوت جهانی دهه " تذکره اهل بیت علیهم السلام و شهادت حضرت امام حسین (ع)" را آغاز نمود.

در ایام سوگورا محرم الحرام مجلس حفاظت ختم نبوت دهه"تذکره اهل بیت علیهم السلام و شهادت حضرت امام حسین (ع)" را آغاز نمود و در این راستا نخستین مجلس  روز شنبه مورخ 3/12/2011 در مسجد جامع کوثر لندا بازار لاهور با حضور علمای اهل سنت از جمله مولاناعزیز الرحمان ثانی،سید ضیاءالحسن شاه، قاری محمد صدیق توحیدی، مولانا عبدالنعیم برگزار شد. سخنرانان طی سخنان خویش گفتند: عشق اهل بیت علیهم السلام جزء ایمان ماست و زندگی نوه حضرت رسول اکرم (ص) برای مسلمانان مشعل راهنمایی است و ظلم و فساد فقط با گسترش تعلیمات حضرت امام حسین (ع) از بین خواهد رفت. حضرت امام حسین (ع) در کربلا به مسلمانان آموختند  باید که در مقابل حاکم ظالم قیام کنند .کسانی که با شهدای کربلا کینه ورزی کنند ، سرنوشت خود را از بین برده اند و سرنوشت آنان برای دیگران درس عبرت واقع خواهد شد.

روزنامه : سی 42

سازمان یونیسف کارگاه آموزشی سه روز ویژه استادان و متخصصین آموزشی را برگزار نمود.

سازمان یونیسف   با مشارکت آموزش و پرورش ایالت پنجاب روز جمعه مورخ 2/12/2011 "کارگاه آموزشی سه روز ویژه استادان و متخصصین آموزشی" را با حضور محمد سفیان مسئول آموزشی منطقه ای آموزش و پرورش ایالت پنجاب، شبنم فرید مسئول پروژه کارگاه آموزشی و... را در موسسه آموزشی علی  (Ali Institute of Education)برگزار نمود.

محمد سفیان مسئول آموزش منطقه ای آموزش و پرورش ایالت پنجاب درخصوص اهداف برگزاری "کارگاه آموزشی سه روز ویژه استادان و متخصصین آموزشی" گفت: هدف از برگزاری این کارگاه ارتقا سطح آموزش استادان و آموزش شیوه های نوین آموزشی می باشد.

مسئول آموزش منطقه ای آموزش و پرورش ایالت پنجاب افزود: سازمان یونیسف درنظر دارد در آینده مدارس ایالت پنجاب را ارتقاء داده و سیستم نوین مدارس را با عنوان " مدارس دوست بچه" (child friend school) معرفی نماید.

روزنامه: سی 42

43 دانشکده دولتی ایالت پنجاب(28 دانشکده دولتی بانوان و 15 دانشکده اقایان) با کمبود 201 استاد مواجه هستند. گزارش روزنامه سی 42 در 43 دانشکده دولتی ایالت پنجاب  دو هزارو پانصد و چهل و یک استاد مشغول به تدریس می باشند در صورتی که تا کنون 201 استاد کمبود دارند

رانا نسیم اختر رئیس دانشکده های دولتی ایالت پنجاب طی گفتگو با خبرگزاری سی 42 گفت: وی به کمیسیون کارگزینی ایالت پنجاب پیشنهاد داده است که 201 استاد را به صورت قراردادی استخدام نماید تا  بتوان از  تجربیات فارغ التحصیلان به نحو احسن استفاده نموده و تعداد فارغ التحصیلان بیکار را تا حدی کاهش داد.

روزنامه اذکار

رئیس شورای شیعه راولپندی گفته است محدودیت هایی که آمریکا برای کشور ایران اعلام کرده  درباره اقتصاد آن کشور می باشد ، می خواهند اقتصاد ایران را از بین ببرند ، امروز  انگلیس و آمریکا ترفندهای مختلفی بر علیه ایران بکار می برند، اما امریکا در هر قدم از ایران شکست خواهد خورد.

روزنامه نیوز

·   کشورهای ایران، چین و روسیه همراه با سازمان همکاری اسلامی ضمن ابراز همدردی خود نسبت به حادثه حملات هوایی ناتو در پاکستان خواستار انجام تحقیقات در این خصوص شدند. سرلشکر جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران نیز این حملات را شدیداً محکوم کرده و در پیامی خطاب به ژنرال کیانی، فرمانده ارتش پاکستان نسبت به این حادثه ابراز تاسف کرد.

روزنامه دان

  • جشنواره ادبیات کودکان و نوجوانان به پایان رسید. این جشنواره  در مدت دو روز و در شهر لاهور برگزار گردید و از ویژگی های آن خواندن قصه و داستان با نوای "نی" بود که صدها شرکت کننده ی در این جشنواره از آن لذت بردند. در پایان نیز به بهترین داستان های ادبیات کودک جوایزی اهدا گردید.

روزنامه انگلیسی اکسپرس تریبون

  •  در سرمقاله ای با عنوان خشونت در ماه محرم می نویسد: با وجود قولهای دولت، مسئولین قادر به جلوگیری از قتل عام در این ماه نمی شوند. این بار حادثه خونبار در شهر کراچی رخ داده و طی آن در روز اول ماه محرم دو نفر از داوطلبان مسئول امور امنیتی مجالس و عزاداری توسط اشرار کشته شدند. مامورین امنیتی دولتی نتوانستند از وقوع این حادثه جلوگیری کنند. ماه محرم در سراسر کشور  با اوضاع متشنجی مواجه خواهیم شد. ما از سال ها پیش شاهد اینگونه حوادث در ماه محرم بوده و این کشتار و خونریزی در این ماه به صورت عادی در آمده است.

روزنامه نیشن

·   به دنبال حملات هوایی اخیر نظامیان ناتو به خاک پاکستان، صدها نفر از مردم خشمگین ضمن برپایی تظاهرات در سراسر کشور، عکس اوباما رئیس جمهور آمریکا و پرچم آن کشور را را به آتش کشیدند. این تظاهرات در شهرهای مهم کشور و توسط احزاب سیاسی مخالف ترتیب داده شده بود.

روزنامه اساس

·   به گزارش اداره آمار، موج گرانی اجناس در مقاسیه با سال گذشته تورم 17/5 در صدی را به همراه داشت.

روزنامه نیوز

·   سازمان ملی امور برق (NEPRA ) تعرفه نیروی برق تولید سدها را به میزان 31 درصد (یعنی از 18/1 روپیه به 54/1 روپیه) برای هر واحد مصرفی افزایش داده است. این بیشترین میزان افزایش تعرفه برق مصرفی تاکنون در پاکستان می باشد.

روزنامه  نوای وقت

  • روزنامه خبرین در سرمقاله ای با عنوان "دانشجویان ایرانی، الگویی برای نسل جوان پاکستان" با اشاره به یورش دانشجویان ایرانی به سفارت انگلیس در تهران و همچنین محکومیت این اقدام از سوی وزارت امور خارجه ایران نوشته است: با این حال یورش دانشجویان ایرانی به سفارت انگلیس، واکنشی در برابر تحریم های اخیر آمریکا، انگلیس و کانادا و یادآور انقلاب اسلامی  1979 است که 54 دیپلمات امریکایی بمدت 444 روز به گروگان گرفته شدند. اقدام دانشجویان ایرانی نمونه بارزی از میهن پرستی و الگویی برای نسل جوان پاکستانی است که نشان می دهد دانشجویان ایرانی تا چه اندازه به سرنوشت کشور خود علاقمند هستند و به خاطر استقلال و آزادی کشورشان، به فشارها و تحریم اعتنائی ندارند. این در حالی است که نسل جوان پاکستان گرفتار بلایایی همچون تلفن همراه و اینترنت شده اند و از مسئولیتهای ملی، فردی و اجتماعی خود غافل می باشند. دولت پاکستان باید راهکاری تهیه نموده تا احساس مسئولیت در نسل جوان ما نیز بیدار شود.

 روزنامه انگلیسی زبان دیلی میل

 ·   روزنامه انگلیسی زبان دیلی میل ضمن چاپ نامه ای در ستون نامه به سردبیر تحت عنوان تهدید ایران به قلم سرهنگ بازنشسته محمد علی می نویسد: سال 2012، سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست و ایران باید اهداف آمریکا را به درستی درک کند. ظاهراً آمریکا موضوع حمله به ایران را به عنوان بهانه ای دیگر برای معرکه جویی نظامی علیه این کشور اسلامی مطرح ساخته است. ایران شاید تنها دولتی در منطقه ما باشد که در برابر سلطه آمریکا  تسلیم نشده است. آمریکا باید تاکنون دریافته باشد که جنگ راه حل مناقشه کنونی با ایران نمی باشد. ایران نشان داده که آن کشور می تواند یک میلیون نفر از نظامیان خود را (در جنگ 8 ساله با عراق) فداسازد ولی تسلیم جنگ طلبان نشود.

روزنامه  دیلی تایمز

·  مقامات دولتی پنجاب بنا به دلایل امنیتی به یک گروه موسیقی و رقص آمریکایی اجازه اجرای برنامه در لاهور را نداده اند. این گروه موسیقی از  شهر شیکاگو و توسط سفارت آمریکا برای شرکت در یک برنامه مبادله فرهنگی بین دو کشور به پاکستان دعوت شده بود.

روزنامه اکسپرس تریبون

·     معاون فرماندار میرپور اعلام کرد: به استثنای گروه های شیعه مذهب به هیچ سازمان مذهبی مستقر در جامو و کشمیر اجازه برگزاری اجتماعات و مراسم مذهبی در ماه محرم داده نخواهد شد. وی گفت: این طرح پیشنهادی که برای مدت 2 ماه اجراء می شود برای حفظ امنیت در ماه محرم و تضمین تقدس عاشورای حسینی تهیه شده است .

روزنامه پاکستان

·     برگزاری  مسابقه سخنرانی  بین دانش آموزان17 دبستان شهرهای  راولپندی و اسلام آباد. 40 نفر دانش  آموز  به مناسبت  روز جهانی صبر و شکیبایی،  طی سخنرانی  خطبه حجة الوداع پیامبر(ص)  را مورد گفتگو قرار دادند.

روزنامه دان

·     دستگاههای دولتی اسلام آباد و راولپندی هم اکنون طرح جامعی را برای تضمین امنیت ماه محرم در این دو شهر تدوین نموده و در عین حال خواستار همکاری روحانیون تمامی مکاتب فکری برای حفظ آرامش در این ماه شده اند. 7 هزار نفر  نیروی امنیتی در ماه محرم در اسلام آباد مستقر خواهند شد.

روزنامه اکسپرس

·  کارشناسان در همایشی به مناسبت روز جهانی  کودک در شهر کویته با اعلام آمارهای متعددی اعلام کردند:  هر ساله بین 35 تا 50 هزار  کودک تحصیلات  خود را به دلیل ترس از مجازات  در مدارس ترک می کنند و از این رو اشتغال کودکان در بخش  خصوصی روبه افزایش  است.

·  رهبران اهل سنت و الجماعت (سپاه صحابه) با صدور بیانیه ای خواستار تحریم مراسم مذهبی در داخل معابد شدند. آنان افزودند کسانی که مرتکب اهانت به صحابه و مهمات المومنین می شوند باید اعدام شوند.   

نوای وقت

·   سازمان امداد بین الملل آمریکا مبلغ 45 میلیون دلار کمک بلاعوض به نهادهای مختلف جامعه مدنی پاکستان برای  ایجاد مدیریت کارآمد در زمینه های نیرو، توسعه اقتصادی، کشاورزی، آموزش و پرورش و بهداشت در پاکستان پرداخت می کند.            

·        جمعه 13 ژانویه 2012م:

·         روزنامه کاوش حیدرآباد:

·         نشست ادبی با عنوان "معرفی نقد ادبی" از سوی اتحادیه ادبی زبان سندی در هنرکده شهر کراچی برگزار گردید. اکبر لغاری نویسنده معروف تحت عنوان نقد ادبی  در سخنرانی خود تاریخ علم نقد و تحقیق را بررسی نموده جامعه را فاقد شخصیت‌های نقد پرداز معرفی نمود. نویسندگان و ادبای کشور هند که به مناسبت سالروز درگذشت شاه بهتایی میهمان ایالت سند هستند، در این موقع حضور داشتند و حاضرین را از احساسات درونی خود موقع ورود بر این سرزمین آگاه نمودند. آقایان هیروتکر، ایندرا شبنم پونا والا، ممتاز مهر محمد علی صدیقی، تاج بلوچ، دکتر کمال جام و غیره در این نشست ادبی شرکت نمودند.

·          

·         روزنامه عبرت حیدرآباد:

·         کنفرانسی با عنوان "پیغام انقلاب" از سوی انجمن دانشجویان اسلام در شهر تلهار برگزار گردید. سردار مسلم رئیسانی، عضو مهم این انجمن در سخنرانی خود فرمانروایان کنونی را ریشه همه مسائل و مشکلات مردم دانست و خاطر نشان نمود هدف این گروه را معرفی انقلاب مصطفوی(ص) توصیف کرد که آئین و دستورش کتاب خدا می باشد. عبدالمالک مهر، عضو سطح ایالت این انجمن گفت: اهل سنت را در کشور به گروه اقلیتی مبدل ساخته اند. علامه فضل عباس لغاری، غلام قادر خلیلی، مولانا سعید، حق نواز لاشاری و در این نشست سخنرانی کردند.

·          

·         روزنامه عبرت حیدرآباد:

·         سید عباس علی شاه رضوی، شاعر بزرگ ایالت سند در سن 90 سالگی در شهر نئوکوت درگذشت. وی از شاعران بنام این منطقه به شمار می‌ رفت و هم‌عصر مخدوم طالب المولی و استاد بخاری بود. سه اثر شعری وی منتشر گردیده و 5 اثر دیگر به چاپ نرسیده است. شخصیت‌های بزرگ ادبی و سیاسی با بازماندگان این شاعر بزرگ اظهار تسلیت نموده اند.

·          

·         شنبه 14 ژانویه 2012م:

·         روزنامه عبرت حیدرآباد:

·         مراسم سالروز درگذشت صوفی شاه عنایت شهید با برگزاری برنامه موسیقی سنتی با شعارهای "حق موجود، سدا موجود" (حق موجود، همیشه موجود) به اختتام رسید. هزاران تن از ارادتمندان این  شاعر و ادیب با حضور بر مزار وی از شعر و مقام وی تجلیل نموده خواستار پژوهش و تحقیق بیشتر برکلام وی شدند.

·         روزنامه عبرت حیدرآباد:

·         شرکت کنندگان نشست فکری و ادبی با عنوان "اوضاع زبان و ادبیات سندی" بر اوضاع وخیم زبان سندی اظهار نظر نموده آینده این زبان را در حال خطر پیش‌بینی نمودند. نویسندگان و محققان به استفاده واژه های نا مطلوب زبان سندی در رسانه‌های مختلف ابراز نگرانی نمودند. آنها مسائل صدور گذرنامه را یکی از موانع بزرگ در تبادل نظر بین شخصیت‌های ادبی زبان سندی دو کشور هند و پاکستان توصیف کردند. شخصیت‌های ادبی از جمله پروفسور سلیم میمن، پروفسور اعجاز قریشی، امداد حسین، پروفسور محمد علی مانجی، دکتر بدر ابرو و غیره به در این نشست اظهار نظر نمودند.

·          

·         دوشنبه 16 ژا

/ 0 نظر / 150 بازدید