فعالیت های خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهور

برنامه ها و فعالیت های خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران -لاهور

  سه ماهه اول١٣٨٢

1- برپایی آیین تحویل سال نو (1382) در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران- لاهور (1/1/82).
2-  مراسم دیدار آقای سعید معزالدین با حضور خانواده ها و دانشجویان ایرانی مقیم لاهور (2/1/82).
 در این مراسم آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ ضمن تبریک سال نو و همچنین گرامیداشت حماسه حسینی وتقارن بهار طبیعت و بهـار شهـادت بـرای ایـرانیـان مـقیم آرزوی تندرستی ومـوفقیت کرد. سپس از سوی خانه فرهنگ به هر یک از شرکت کنندگان کارت تبریک، یک جلد تقویم و یک شاخه گل رز اهدا شد.
 3- برگزاری مراسم اربعین حسینی با شرکت ایرانیان مقیم لاهور (3/2/82).
4- برگزاری مراسم بزرگداشت  28  صفر- رحلت پیامبر اکرم(ص) امام حسن(ع) و امام رضا(ع) با شرکت ایرانیان مقیم لاهور (11/2/82).
5- مراسم گشایش دوره جدیدکلاسهای زبان فارسی در خانه فرهنگ لاهور.  (16/1/82)
     این دوره  با شیوه نو و ابتکاری  آموزشی آقای سعید معزالدین و بکارگیری دو استاد همزمان ایرانی و پاکستانی برگزار  شده است که بسیار مورد استقبال قرارگرفته است.
6-  بازدید آقای سعید معزالدین از بخش فارسی دانشگاه دولتی لاهور و دیدار و گفتگو با  رئیس و معاون دانشگاه و رییس دپارتمان و استادان زبان فارسی (19/1/82) .
در این دیدار آقای محمد سعید معزالدین(مسؤول خانه فرهنگ) بر جایگاه، اهمیت و پیشینه زبان فارسی تأکید کرد و مطالبی درباره کیفیت تهیه و تدوین پایان نامه های دوره فوق لیسانس و دکترا ارایه کرد و مسؤولین بخش فارسی نیز ضمن تشکر درخواستهایی مطرح کردند که خانه فرهنگ درحال پیگیری و انجام آن می باشد.
7-  شرکت و سخنرانی آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ در کنفرانس بین المللی بررسی نظریه "برخورد تمدنها"   (24/1/82) دراین کنفرانس برخی شخصیت های فرهنگی از کشورهای پاکستان، آلمان، افغانستان و انگلستان شرکت کردند.
 مقاله و سخنان آقای سعید معزالدین مورد توجه قرار گرفت. این کنفرانس بازتاب رسانه ای مناسبی داشت.
8- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ لاهور با آقای دکتر شبیه الحسن رئیس بخش اردو دانشکده
F.C  لاهور.  (30/1/82)
9- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با خانم فوزیه تبسم، دبیر آکادمی صوفی تبسم (ادیب برجسته پاکستانی و یکی از بنیانگذاران و نخستین سرپرست خانه فرهنگ ایران).    (31/1/82)
 در این دیدار درباره فعالیتهایی که می توان برای معرفی آثار این شاعر انجام داد گفتگو شد و آقای معزالدین از سوی دبیر آکادمی به جشنواره نمایشهای کودکان و نوجوانان دعوت گردید.  30/2/1382.
همچنین دراین دیدار خانم فوزیه تبسم درخواست کرد که خانه فرهنگ گزیده اشعار فارسی صوفی تبسم را منتشر نماید.
10-  جلسه مشترک آقای سعید معزالدین (وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران-لاهور) با مدیر کل جدید اوقاف ایالت پنجاب آقای محمد جاوید اقبال اعوان و علامه مقصود احمد قادری امام و خطیب مسجد جامع مرقد سید علی هجویری(داتا گنج بخش) در خانه فرهنگ    (26/1/82).
 در این دیدار مدیر کل جدید اوقاف خواهان استفاده از تجربه های جمهوری اسلامی ایران در زمینه اوقاف و امور خیریه شد.
11-گردهمایی استادان زبان فارسی (انجمن مرکزی فارسی) در خانه فرهنگ به مناسبت سالگرد شیخ فریدالدین عطار نیشابوری    (20/1/82 ).
در این مراسم آقای سعید معزالدین و چندتن از استادان فارسی درباره شخصیت عطار و آثار وی سخن گفتند و آقای سعید معزالدین گزیده اشعاری از شیخ عطار برای حاضران قرائت کرد و به توضیح و تبیین آن پرداخت که مورد توجه قرار گرفت.
12- شرکت آقای سعید معزالدین وابسته فرهنگی ج.ا.ایران- لاهور در کنفرانس جهانی علامه اقبال و دیدار و گفتگو با شخصیت های علمی و فرهنگی و اقبال شناسانبرجسته (1/2/82 ).       
13- دیدار  و گفتگوی آقای سعید معزالدین با امام جماعت مسجد  جامع کشمیریان   (6/2/82).
14- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با آقای دکتر سرور قادری مشاور امور مذهبی و اوقاف حکومت پنجاب و مدیر مؤسسه آموزشی رضویه (7/2/82).
15- پذیرش و برنامه ریزی مناسب برای بزرگداشت ایام سوگواری اربعین حسینی و  28  صفر

16- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با علامه مقصود احمد قادری   (8/2/82).
17- شرکت آقای سعید معزالدین در برنامه ضیافت شام علامه مقصود احمد قادری و گفتگو درباره متون موجود درباره فلسفه ملاصدرا و بررسی امکان برقراری ارتباط بیشتر برای کسب آگاهی های لازم درباره این اندیشمند و سفر به ایران   (9/2/82).
18- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با آقای منشا یاد طراح و نقاش و استاد دانشکده( 12/2/82).
 19- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با چند تن از خبرنگاران فعال رسانه های پنجاب (12/2/82).

20-  شرکت آقای سعید معزالدین در مراسم نعت خوانی وایراد سخنرانی (به زبان اردو) به مناسبت فرارسیدن ماه ربیع الاول  ایام ولادت حضرت رسول اکرم(ص)    14/2/82
21- شرکت آقای سعید معزالدین در مراسم نعت در تالار الحمرا و سخنرانی (به زبان اردو) به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم - ص    (14/2/82 ).
22- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با آقای رانا ریاض احمد هنرمند خط- نقاشی در خانه فرهنگ   (15/2/82 ).
در این دیدار ایشان خواستار برگزاری نمایشگاه خط- نقاشی باهمکاری خانه فرهنگ در سالن  امام رضا(ع) بودند. وی سال گذشته با هماهنگی و پیگیری خانه فرهنگ لاهور به نمایندگی از پاکستان در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شرکت کرد.
23-  حضور آقای سعید معزالدین در منزل و آکادمی و آثار به جامانده از صوفی تبسم، یکی از مؤسسان و نخستین سرپرست خانه فرهنگ ج.ا.ایران- لاهور    (13/2/82).
خانم فوزیه تبسم (دبیر آکادمی صوفی تبسم) خواستار اختصاص محلی در خانه فرهنگ برای انتقال وسایل وی به عنوان غرفه یاد بود شد.
24- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با عضو شورای مرکزی جامعه اشرفیه به همراه دکتر ظهیر احمد صدیقی معاون دانشگاه دولتی لاهور   (21/2/82).
در این دیدار آقای سعید معزالدین بر ضرورت تبیین فرهنگ و معارف غنی اهل بیت علیهم السلام و گسترش اندیشه تقریب مذاهب اسلامی و همبستگی امت اسلامی تأکید کرد. 
25 - دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با آقای سید نور کارگردان سینمای پاکستان و آقای شاهد-   فیلمنامه نویس   (23/2/82).
 در این دیدار بر همکاریهای دو جانبه و لزوم آشنایی هنرمندان دو کشور با صنعت سینما و فیلم سازی تأکید شد.
26-  شرکت آقای سعید معزالدین در محفل نعت در تالار الحمراء و سخنرانی (به زبان اردو) به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم - ص   (24/2/82 ).
 این مراسم توسط روزنامه خبرین و بخش هنر مجموعه الحمراء برگزار شده بود.
27-  شرکت آقای سعید معزالدین در جشنواره نمایشنامه های توت بتوت (ویژه کودکان و نوجوانان بر اساس سروده های صوفی تبسم)در تالار الحمرا و سخنرانی (به زبان اردو) درباره لزوم توجه بیشتر به نیازهای روحی و عاطفی و آموزشی و تربیتی کودکان و نوجوانان    (26/2/82).
  این برنامه توسط دبیر آکادمی صوفی تبسم تدارک شده و نمایشنامه ها براساس اشعار کودک توت بتوت صوفی تبسم تهیه و تنظیم گردیده بود و به مدت 10 روز ادامه داشت. حضور و سخنرانی رییس خانه فرهنگ آقای سعید معزالدین (به زبان اردو) در این برنامه بسیار مورد استقبال قرار گرفت.
82- شرکت و سخنرانی آقای سعید معزالدین (به زبان اردو) در جشن میلادالنبی(ص) ومراسم گشایش بخش دندان پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) در لاهور پاکستان  (27/2/82).
29-  شرکت و سخنرانی آقای سعید معزالدین (به زبان اردو) در مراسم در گذشت پدر آقای ظهور کاظمی (هنر مند خوشنویس و عضو کادر مرکزی انجمن خوشنویسان پاکستان) و محفل نعت که توسط ایشان برگزار شده بود  (27/2/82).
30-  شرکت و سخنرانی آقای سعید معزالدین (به زبان اردو) در برنامه جشنواره مسابقات ورزشهای رزمی ایالت پنجاب در رشته کنگ فو در تالار بزرگ الحمرا     (1/3/83).این مسابقات با همکاری روزنامه های لیدر و مقابله برگزار گردید. آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ در این مراسم ضمن سخنرانی جوایز و مدالها و گواهی نامه های برندگان را اهدا کرد.
31-  دیدار و گفتگو ی آقای سعید معزالدین با آقای افتخار تبسم (فرزند صوفی تبسم) در خانه فرهنگ  (4/3/82).
32- شرکت و سخنرانی آقای سعید معزالدین (به زبان اردو) در برنامه میلاد النبی (ص) در تالار هتل (
Embassador ) این مراسم توسط شورای بین المللی سیرت پاکستان برگزار شده بود    (11/3/82).

33-  شرکت آقای سعید معزالدین در مراسم سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) در جامعه المنتظر پاکستان (لاهور)   (15/3/82)
در این مراسم رییس خانه فرهنگ ج.ا.ایران –لاهور آقای سعید معزالدین جوایز طلاب ممتاز را اهدا نمود. 
43- شرکت مسؤول خانه فرهنگ ج.ا.ایران- لاهور آقای سعید معزالدین در مراسم گردهمایی کاروانهای حج پنجاب  (17/3/82). 
در این مراسم آقای سعید معزالدین جوایز و هدایای روحانیان ممتاز و فعال کاروانها و رؤسا و کارکنان کوشا و فعال کاروانهای حج را اهدا نمود. 
35-  تشکیل جلسه با حضور آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ لاهور و مدیر کل آکادمی اقبال پاکستان و شورای فرهنگی این آکادمی در باره همکاری های دوجانبه علمی و پژوهشی   (18/3/82).
 36 - دیدار  و گفتگوی آقای سعید معزالدین با آقای دکتر اکرم شاه (رئیس بخش اقبال شناسی دانشگاه پنجاب) و دکتر آفتاب اصغر  (رئیس مؤسسه فرهنگی خاوران پاکستان)  (19/3/82).
37-  با دعوت و همکاری آقای سعید معزالدین رییس خانه فرهنگ ج.ا.ایران- لاهور استادان زبان فارسی دانشگاههای دولتی و پنجاب در ضیافت شام شرکت کردند و درباره همکاری های مشترک به گفتگو پرداختند. (21/3/82 ).
38- دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با رئیس اداره فرهنگی وزارت امور خارجه دربخصوص فعالیتهای خانه فرهنگ لاهور درباره زبان فارسی   ( 22/3/82).
39- بازدید مسؤول آقای سعید معزالدین خانه فرهنگ از بخش فارسی دانشگاه پنجاب و بخش اقبال شناسی دانشکده خاور شناسی و دیدار و گفتگو با مسؤولان و استادان این دو بخش   (25/3/82).
40- به دعوت و هماهنگی و همکاری آقای سعید معزالدین رییس خانه فرهنگ ج.ا.ایران – لاهور استادان و مدیران بخش زبان فارسی و رئیس دانشکده علوم انسانی و ادبیات دانشگاه پنجاب درباره آموزش زبان فارسی و راهکارهای گسترش آن به گفتگو پرداختند.   (13/3/82).
41-  برگزاری مراسم سالگرد رحلت حضرت امام(ره) ویژه ایرانیان مقیم در محل خانه فرهنگ با همکاری انجمن اسلامی دانشجویان.    (15/3/82).
  در این مراسم خانواده ایرانیان مقیم، کارمندان و دانشجویان حضور چشمگیری داشتند.
42-  شرکت و سخنرانی آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ دربرنامه گشایش آموزش زبان فارسی در آکادمی اقبال  (24/3/82 ) .
آقایان آفتاب اصغر، محمد ناصر و معین نظامی تدریس کلاسهای فارسی را به  عهده دارند. خانه فرهنگ در زمینه تشکیل کلاسهای فارسی و برپایی همایشها و نمایشگاه های مشترک با آکادمی اقبال همکاری می نماید.
43- برگزاری همایش باشکوه امام خمینی(ره) و جهان اسلام در تالار اجتماعات هتل آواری  (26/3/82).
در این همایش بیش از 300 (سیصد) تن از شخصیتهای فرهنگی، علمی و سیاسی و اندیشمندان و پژوهشگران و دانشجویان شرکت کردند. این همایش دیدگاههای امام خمینی(ره) درباره چگونگی حل مشکلات جهان اسلام را مورد بررسی قرارداد و بازتاب رسانه ای خوبی در منطقه داشت.                   
آقای سعید معزالدین مقاله مبسوطی به زبان اردو ارایه کرد. در این مراسم وزیر آموزش عالی  آقای  عمران مسعود نیز انقلاب اسلامی و اقدامهای اساسی و مهم امام خمینی را ستود و بر دوستی دو ملت ایران و پاکستان تأکید کرد.
44-  شرکت و سخنرانی (به زبان اردو) آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ در کنفرانس سیرت رحمْه للعالمین در دانشگاه منهاج الحسین (ع)    (29/3/82).
در این مراسم گواهی نامه های دانشجویان این دانشگاه توسط آقای سعید معزالدین و وزیر آموزش عالی پنجاب آقای عمران مسعود به آنها اهدا شد. 
45-  برگزاری مراسم میلادالنبی(ص) در خانه فرهنگ لاهور با حضور ایرانیان مقیم، دانشجویان دانشگاهها و دانشجویان زبان فارسی و هنرجویان خانه فرهنگ   (31/3/82).
در اجرای این مراسم دانشجویان زبان فارسی خانه فرهنگ نقش فعالی داشتند و کلیه برنامه ها را برای ایرانیان به زبان فارسی اجرا کردند. در پایان مراسم هدایا و جوایزی توسط آقای سعید معزالدین به دانشجویان اهدا گردید. 
46-  برگزاری مراسم پایانی کلاسهای زبان فارسی دانشگاه دخترانه منهاج القرآن و تقدیم جوایز به دانشجویان  در خانه فرهنگ لاهور  (20/3/82)
این کلاسها در چند دوره در سه سال اخیر به اهتمام خانه فرهنگ لاهور در دانشگاه منهاج القرآن تشکیل شده است. در این مراسم آقای سعید معزالدین و معاون دانشگاه و دانشجویان اشعار و مطالبی به زبان فارسی بیان کردند.  
47-  اعزام مدیر کل اوقاف آقای جاوید اقبال اعوان و علامه مقصود احمد قادری امام و خطیب مسجد جامع مرقد سید علی هجویری به ایران با هماهنگی و پیگیری آقای سعید معزالدین رییس خانه فرهنگ برای دیدار از شهر های زاهدان، مشهد، تهران و دیدار با مسؤولین فرهنگی به مدت یک هفته  (28/2/82  -  4/3/82). چندی قبل مدیر کل اوقاف در دیدار با آقای سعید معزالدین خواهان عزیمت به ایران و بازدید اماکن مذهبی و تحت اشراف اوقاف شده بود. 
48- گشایش دوره جدید کلاسهای خوشنویسی  و نقاشی با حضور آقای سعید معزالدین در مرکز اموزش اقبال خانه فرهنگ. (28/3/82).
49- مراسم پایانی کلاسهای زبان فارسی دوره اول و دوم در خانه فرهنگ (29/3/82). این کلاسها با شیوه جدید دو استاد همزمان برگزار می شود که موفقیت بسیار زیادی داشته است.  
50 - دیدار و گفتگوی آقای سعید معزالدین با آقای دکتراقبال ثاقب  (استاد دانشگاه دولتی) و آقای دکتر محمد ناصر (استاد فارسی دانشگاه پنجاب) و آقای دکتر محمد فرید (استاد فارسی دانشگاه پنجاب) و خانم فوزیه افتخار  (استاد فارسی دانشکده باغبانپوره) در باره ادبیات معاصر و شیوه های نوین آموزش و گسترش زبان فارسی(30/3/82).

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید