خوشنویسی ایران در لاهور

آثار برتر خوشنویسان ایرانی در لاهور 

      به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران - لاهور و با همکاری صمیمانه انجمنخوشنویسان پاکستان، نمونه هایی از آثار برتر خوشنویسان ایران در نمایشگاه مرکزیدائمی انجمن در تالار الحمراء در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

     از سال 1379 تاکنون با برنامه ریزی مناسب و ایجاد ارتباط دوستانه و صمیمی بین آقای سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران درلاهور و آقای اطهر طاهر رئیس انجمن خوشنویسان و آقای عرفان احمد دبیر انجمنهمکاری گسترده ای بین انجمن و خانه فرهنگ وجود دارد و هر دو سازمان با تشکیلنمایشگاههای مشترک و شرکت در برنامه های یکدیگر در راه آموزش وگسترش هنر اصیل وکهنخوشنویسی به ویژه خط نستعلیق تلاش می نمایند.

     پیشینه این همکاری از 1379 باحضور دو استاد برجسته خوشنویسی ایران آقای دکتر محمد سلحشور و استاد ناصر جواهر پوردر لاهور و ایراد چند سخنرانی توسط آقای  سعید معزالدین در انجمن (تالار الحمراء) وتالار اجتماعات موزه لاهور آغاز گشت و با حمایت های خانه فرهنگ ادامه یافت.

     درنمایشگاه ویژه خوشنویسی ایران یکصد (100) اثر اصلی به نمایش در آمد و برای نخستینبار شیوه نگارش خط ناخنی توسط استاد جواهر پور معرفی گردید. 

    آقای سعید معزالدین مسئول خانه فرهنگ دردیدارهای جداگانه با آقای اطهر طاهر (رئیس انجمن) آقای عرفان احمد (دبیر انجمن) وآقای رانا ریاض احمد (از هنرمندان برجسته نقاشی- خط) برتداوم و گسترش همکاری دوجانبه تأکید کرد و ابراز امیدواری نمود باردیگر خوشنویسان ایرانی در لاهور حضوریابند و نمایشگاه های مشترک تشکیل شود.

     وی افزود : هم اکنون کلاسهای خوشنویسی خانه فرهنگ با شرکت فعال هنرجویان برپا است و دبیر انجمن خوشنویسان پاکستان این کلاس هارا با الهام و الگوگیری از خط نستعلیق و سرمشق خوشنویسان ایران اداره میکند.

      شایان ذکر است همان گونه که زبان اردو با پشتوانه زبان فارسی، رونق و پیشرفتیافته و بدون زبان فارسی از محتوا و غنای لازم برخوردار نخواهد بود، رسم الخط زبان اردو وخوشنویسی در پاکستان نیز زیبایی، درستی، استحکام، شیوه و غنای خویش را ازنستعلیق خطاطان ایرانی الهام می گیرد. از این رو تداوم حمایت خانه فرهنگ لاهور درترویج و برپایی کلاس های خوشنویسی و گسترش همکاری های فرهنگی و هنری ایران و پاکستان در این زمینه ضروری مینماید.

/ 0 نظر / 23 بازدید