ایران در کتاب‌های درسی پاکستان

ایران در کتاب‌های درسی پاکستان

 کتاب علوم اجتماعی برای پاکستان (برای کلاس پنجم ابتدائی)، چاپ: چاپخانه آکسفورد

ترجمه متن درس 13 صفحه 61 و 62:

ایران مثل پاکستان، جمهوی اسلامی است که تا 1935 میلادی "پرشیا" (فارس) نامیده می شد. ایران کشور دشت‌ها و فلات‌ها است که در میان کوهها احاطه شده است. مرزهای شمال آن به دریای خزر و جنوب آن به خلیج که سابقا خلیج فارس نامیده می‌شد، ملحق می‌گردد. اکثریت مردم در مناطق شمال غربی این کشور زندگی می‌کنند. این مناطق دارای بارندگی زیاد و حاصلخیز می‌باشند.

در ایران امروزی فارس‌ها، ترک‌ها، کرد‌ها، ارمنی‌ها و عرب‌ها زندگی می کنند. ایران یک کشور کشاورزی است اما با توجه به کمبود بارندگی بیشتر محصولات کشاورزی غذایی باید از کشور‌های دیگر وارد شود. گندم، برنج، تنباکو، میوه، چغندر قند و چای از فرآورده‌های کشاورزی می باشند. دامداران بزغاله و گوسفند می‌پرورانند.

ایران دارای 10 درصد ذخایر نفت جهان می‌باشد و همچنین دارای معادن گاز، مس، سنگ آهن، سرب، و سنگ های گرانبها است. ایران بابت قالی‌های نفیس و عالی در جهان معروف است. ایران کشوری است دارای تاریخ وسیع و غنی، ایران با فرهنگ، ادبیات و هنر معماری شناخته می شود.

از زمان قدیم، ایران تحت سلطه سلسله‌های مختلف بود. چند سال پیش ایران پادشاهی داشت که شاه نامیده می شد، اسم آن رضا پهلوی بود. در دهه 1970م گروه‌های مختلف در سرپرستی رهبر تبعید شده آیت الله روح الله خمینی متحد شدند. بعد از مدتی پرآشوب شاه در سال 1979م مجبور به ترک کردن کشور شد. آیت الله خمینی دولت را در یک انقلاب اسلامی به دست گرفت.

زبان ایران پرشیان یا فارسی است. امروزه حدوداً 5/70 میلیون مردم در ایران زندگی می‌کند. تهران پایتخت است. شهرهای مهم دیگری نیز هستند که شما می توانید در نقشه ملاحظه کنید.

چاپ: چاپخانه آکسفورد،  درس 13 صفحه 61 و 62:

کتاب علوم اجتماعی برای کلاس دوم راهنمایی

ترجمه متن صفحه 3:

ایران:

سمت شرق آن افغانسان و پاکستان، سمت جنوب آن عراق و خیلج فارس و سمت شمال آن ترکمنستان و دریای خزر واقع است. مساحت کشور 16،48،000 کیلومتر مربع و جمعیت 2/66 میلیون نفر می‌باشد. پایتخت ایران تهران و واحد پول این کشور ریال می‌باشد. در کشورهای مسلمان از لحاظ فرآورده‌های نفتی دارای مقام دوم است.

کتاب علوم اجتماعی برای کلاس دوم راهنمایی

ترجمه متن صفحه 19 و 20:

ایران:

در سال 1850م ایران دچار هرج و مرج های سیاسی گشت و سرمایه داران کشور‌های اروپایی بر تجارت نفت و تنباکو تسلط پیدا کردند در سال 1890م تولید، فروش و صادرات تنباکو را به دست شرکت انگلیسی واگذار گردند. نهایتاً بعد از کشمکش و اضطرار شدید در سال 1925م در رهبری رضا شاه پهلوی ایرن از سلطه سرمایه داران اروپایی نجات پیدا کرد. در سال 1979م مردم پادشاه را مجبور به ترک کردن کشور نمودند. اکنون ایران یک جمهوری اسلامی است. ایران بهترین دوست پاکستان است که در هر مشکل به پاکستان کمک کرده است. هردو کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی هستند .

کتاب علوم اجتماعی سوم دبیرستان

سازمان همکاری اقتصادی

صفحه 164 ایران:

. . . . . .

در سال 1979م بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سایر توجهات دولت ایران به حل مشکلات داخلی خود متمرکز شد و دولت ایران نتوانست توجه خاصی به سازمان همکاری منطقه‌ای برای پیشرفت، داشته باشد. این روال چندین سال ادامه داشت. در سال 1984م، برای فعال نمودن این سازمان، ایران با پاکستان و ترکیه رایزنی نمود. هر دو کشور با نظر ایران موافقت نمودند. برای فعال نمودن سازمان مذکور دبیر کل سازمان همکاری منطقه‌ای برای پیشرفت به کشور‌های عضو سفر نمود و با افراد ذیربط رایزنی نمود. بعد از این مشورت‌ها در سال 1985م این سازمان را سازمان همکاری اقتصادی (ECO) نامگذاری کردند.

اولین اجلاس دو روزه سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی مورخ 16 فوریه 1992م در تهران برگزار شد. در این اجلاس چهار کشور مسلمان آسیای میانه از جمله آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان را رسماً عضو این سازمان اعلام کردند.

در نوامبر همان سال در اجلاس اسلام آباد با عضویت کشورهای افغانستان، قزاقستان و قرقیزستان با 10 عضو فعال گسترش یافت.

تهیه و تنظیم: کریم پورمانی 

/ 0 نظر / 92 بازدید