نگاهی به مطبوعات پاکستان

روزنامه مدار در تاریخ 3/11/1388 در مقاله ای با عنوان «کربلای یمن.... خونین» ضمن شرح حال مسلمانان یمنی که اکنون هدف تجاوز نیروهای سعودی و یمنی قرار گرفته اند و همگی شیعه می باشند، تحت تاثیر قرار گرفتن رهبران آنها از شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ایران به ویژه سید عبدالملک بدرالدین الطباطبایی الحوثی را ذکر کرده است. ویژگی مقاومت در برابر استکبار که از انقلاب اسلامی ایران به مردم زیدی یمن رسیده اینک جرم قومی آن ها تلقی شده است.

********

روزنامه معروف اردو زبان اوصاف در تاریخ 4/11/1388 طی خود مقاله ای با عنوان «خط لوله گاز ایران- پاکستان قربانی توطئه آمریکا شد » به قلم غریب الله غازی چاپ نموده که طی آن، دولت پاکستان به خاطر عدم اجرای پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان تحت فشار آمریکا محکوم شده است.

********

به گزارش روزنامه انگلیسی زبان نیشن، در تاریخ 5/11/1388 حداقل سه دستگاه اتومبیل متعلق به مردم محلی در حوالی مرز مشترک پاکستان و ایران روز گذشته هنگامی آسیب دید که نیروهای امنیت مرزی ایران به سوی آن ها آتش گشودند. بنا به گزارش های دریافتی، این اتومبیل ها حامل کالاها و مسافر بودند. طی این تیراندازی که در محل موسوم به "ووشاب" رخ داد خودروهای مزبور آسیب دیدند     ********

 به گزارش خبرنگار روزنامه انگلیسی زبان نیشن، در تاریخ 7/11/1388   وجهه بد نام سازمان مخفی آمریکایی موسوم به سیا که برای از بین بردن دشمنان خود برای جهانیان به خوبی شناخته شده است و تلاش های شدید آن سازمان که از مدت ها پیش برای ایجاد یک ائتلاف باطل با اسرائیل وهند در جریان بوده نهایتاً آشکار شده است. از مدت یکی دو سال قبل، آمریکا به شدت فشار خود را بر ایران اعمال می کند تا از پیشرفت برنامه هسته ای آن کشور جلوگیری به عمل آورد.

ولی پس از این که ایران در مقابل فشارهای غرب برای پذیرش معامله غنی سازی اورانیوم با میانجی گری سازمان ملل تسلیم نشد و شرایطی برای مبادله سوخت هسته ای مطرح ساخته، آمریکا و متحدین غربی آن کشور به شدت تلاش می نمودند تا حلقه محاصره پیرامون ایران را تنگ تر کنند.

ظهور یک ایران موفق و کامیاب دارای برنامه هسته ای از سوی آمریکا و اسرائیل به عنوان تهدید بزرگ نگریسته می شود. به منظور جلوگیری از این تهدید، دو کشور مزبور روابط خود با هند را تعمیق نموده و از افغانستان به عنوان وسیله ای برای رام کردن پاکستان، ایران و چین نیز بهره گیری می کنند. بالاتر از همه، ایران اخیراً با حوادث ترور و ربایندگی دانشمندان هسته ای خود مواجه بوده است.

    ********

 به گزارش خبرنگار روزنامه انگلیسی زبان نیشن، در تاریخ  8/11/1388  طی جنگ عراق علیه ایران هنگامی که سازمان جاسوسی آمریکا "سیا" میلیاردها دلار را طی یک تلاشی مبنی بر تضعیف ایران و نابود سازی نیروی دریایی و منابع طبیعی شامل نفت و گاز آن کشور هنگام اجرای یک استراتژی بزرگ هزینه کرده بود، الکساندر هیگ وزیر امور خارجه آن کشور (آمریکا) بود. وی به این امر اعتراف کرده بود که دولت آمریکا مستقیماً در حمایت از عراق علیه ایران دست داشت.

آمریکا تمامی تاکتیک های فشاری درحد امکان را علیه ایران به کار برده بود ولی این تاکتیک ها با شکست مواجه گردید. به دنبال مخالفت داخلی و شکست های مکرر، پنتاگون این موضوع را درک خواهد کرد که سیاست آن کشور نسبت به ایران اشتباه آمیز بوده است. این مطلب روز گذشته توسط مایکل وود یک دیپلمات ارشد انگلیس که به عنوان کارشناس مهمی در امور حقوقی شناخته می شود بیان شد.  

********

روزنامه اوصاف در مقاله ای در تاریخ  8/11/1388 با عنوان «نشیب و فرازهای 2500 ساله تاریخ ایران» به قلم سلطان محمود شاهین به نکات مهم زیر اشاره کرده است:

نقش حضرت امام خمینی (ره) از میان شخصیت هایی که در طول تاریخ 2500 ساله ایران نقش مهم ایفا کرده اند، از همه بیشتر با دوام تر و موثرتر و مهم تر است.

آقای دکتر محمود احمدی نژاد به خاطر شجاعت و تلاش های بی وقفه برای رشد و تعالی کشور و امت اسلامی، خدمت به اسلام و مسلمین و رویارویی با استکبار جهانی قابل ستایش است و مسلمانان جهان از اندیشه های رئیس جمهوری اسلامی ایران، پشتیبانی می کنند. زیرا شخصیت وی ثمره افکار و راه امام خمینی (ره) است.

 ********

  روزنامه الاخبار در تاریخ  8/11/1388  در سرمقاله ای با عنوان «برای موفقیت در مذاکره با طالبان از عربستان سعودی، ایران و پاکستان استمداد شود» نوشته است مناسب است: پاکستان و عربستان سعودی نیز جزو گروه کاری اوباما مشارکت داده شوند. عربستان سعودی اهمیت ویژه ای برای امور افغانستان دارد.

 همچنین به جای هند ، ایران به عنوان یک کشور مهم منطقه می تواند نقش ثمر بخش در افغانستان ایفا کند. اگر آمریکا و متحدین آن برای آغاز روند مذاکره جدی هستند، پس بهتر است از عربستان سعودی، ایران و پاکستان بخواهند نقش خود را ایفا کنند.

افزایش حقوق پرسنل ارتش

کابینه فدرال به ریاست یوسف رضا گیلانی نخست وزیر تشکیل جلسه داد. قمرالزمان کایره وزیر تبلیغات، شوکت ترین وزیر دارایی و راجا پرویز اشرف وزیر برق در کنفرانس خبری مشترک مصوبات کابینه را اعلام کردند: کابینه علاوه بر تائید مصوبات مورخ 12 ژانویه کمیته اقتصادی کابینه با افزایش فوری 15% حقوق افسران و 20% حقوق سربازان ارتش موافقت کرد.

      ********

روزنامه نوای وقت در تاریخ 9/11/88 در مقاله ای با عنوان «وحدت پاکستان و ایران می تواند پایه ای برای جبهه قدرتمند اسلامی بشود» به قلم سپهبد (بازنشسته) عبدالقیوم ضمن اشاره کوتاه به تاریخ ایران و موقعیت مهم جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با روابط پاکستان و ایران نکات مهم زیر را ذکر کرده است. سپهبد (بازنشسته) عبدالقیوم مدیر کل اسبق صنایع دفاعی پاکستان و تحلیلگر برجسته سیاسی دفاعی این کشور محسوب می شود.

-     تقدم در به رسمیت شناخته پاکستان در 1947 توسط ایران و ایران اسلامی در 1979 توسط پاکستان پیمان دوستی 1950، پشتیبانی ایران در جنگ 1965 از پاکستان، کمک ایران در سرکوبی شورش بلوچها در سال 1970، پیمان همکاری منطقه ای برای توسعه (RCD)در سال 1964 تا 1979، امضای پیمان اکو در سال 1985 از جمله پایه های روابط عمیق بین دو کشور است.

-     پشتیبانی پاکستان از طالبان در افغانستان، تصرف طالبان بر مزار شریف در سال 1998،  قتل بسیاری از دیپلمات های ایرانی توسط طالبان، پشتیبانی ایران از یک مکتب فکری خاص علیه طالبان در افغانستان حوادثی بودند که دو کشور دوست را از یکدیگر دور ساختند.

-     هند از این فرصت سوء استفاده نموده و برای افزایش این فاصله ها بین ایران و پاکستان هرچه بیشتر توطئه و اقدام کرد.

-     چالش ایران و عربستان سعودی فرقه گرایی را در پاکستان ایجاد کرد و پاکستان صحنه اختلافات فرقه ای قرار گرفت. همچنین روابط گسترده ایران با هند نیز موجب تیرگی روابط پاکستان وایران شده است.

-     مردم پاکستان انتظار دارند تا حل مسئله کشمیر ایران نباید با هند روابط عمیق دوستی برقرار کند.

نویسنده مقاله به نکاتی که می توانند در بهبود روابط بین دو کشور بیانجامند نیز بدین شرح اشاره کرده است.

1- دو کشور پس از خروج آمریکا و متحدین از افغانستان برای تشکیل کمیسیون صلح بین المللی دیدگاه مشترک داشته باشند و به یکدیگر اطمینان دهند که ضمن کمک به افغانستان به منافع یکدیگر احترام خواهند گذاشت.

2- دو کشور کمیسیون مشترک اقتصادی 1986 را فعال ساخته و حجم تجاری دوجانبه را گسترش دهند .

3- بهره برداری واقعی از کمیسیون مشترک وزیران دو کشور برای خاتمه دادن به تروریسم، قاچاق، فرقه گرایی و قاچاق مواد مخدر، بودجه مبارزه با مواد مخدر ایران که سالیانه 400 میلیون دلار است باید بطور مشترک از جانب ایران و پاکستان به مصرف برسد.

4- برق دو هزار مگاواتی که ایران آماده فروش با نرخ ارزان به پاکستان است بلافاصله باید خریداری شود، و عوامل رشوه خوار در پاکستان خوار نباید جرات مداخله در این امور نداشته باشند.

5- اقدامات عاجل برای احداث خط لوله گاز 3 کشوری پاکستان ، ایران و هند با رد فشار آمریکا هرچه زودتر باید اتخاذ شوند.

6- هر دو کشور به طور مشترک باید به اخبار و اطلاعات گمراه کننده جهان غرب درباره همکاری دکتر عبدالقدیر خان در برنامه هسته ای ایران پاسخ دهند. پاکستان باید از موضع به حق ایران در قبال غنی سازی اورانیوم حمایت کند. تحریم هایی که در برابر غنی سازی اورانیوم علیه هند و اسرائیل نمی توان اعمال کرد چگونه می توان علیه کشور دیگری از جهان اعمال کرد. هند و اسرائیل هر دو اشغالگر سرزمین های مسلمانان هستند.

7- صنایع دفاعی ایران بسیار قدرتمند و پیشرفته است. ایران و پاکستان می توانند با احداث صنایع دفاعی مشترک نیازهای دفاعی دیگر کشورها را هم تامین کنند.

/ 0 نظر / 111 بازدید