انسان از دیدگاه اقبال

جناب آقای محمد سعید معزالدین   موضوع : سمینار " عقیده و اندیشه اقبال درباره انسان"

 

با عرض سلام

          هر دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان دو کشور عظیم بسیار با برخوردار از چندین ارزش مشترکین بوده می باشند و حسن همجوار یکی از این ارزش های جاویدان به شمار می رود. هر دو کشور برادر از قرن های متمادی در سلک ناگسستنی اسلام با یکدیگر وابسته بوده و در شبه قاره به ویژه آنکه ایران و فرهنگ و تمدن آن نقش عمیقی برمرارث و فرهنگ و تمدن اسلامی پاکستان داشته بلکه از جنبه ای که یک واقعیت افکار نا پذیری می باشد همانا به منزله گسترش و پیشبرد اهداف فرهنگی و تمدنی ایران بشمار می رود. هر دو ملت پاکستان و ایران نسبت به طبیعت و فطرت یکدیگر آگاه و آشنا هستند و در واقع عضو یک ملت اند زبان فارسی تا قرن های زیادی زبان اداری و علمی شبه قاره بوده است حال آنکه علماء، عرفاء، صوفی ها، معمار ها و کارشناسان هنرهای دیگر در کشور های یکدیگر تردد می کردند بنابر این همکاری و برقراری روابط فیمابین ان دو کشور بزرگ به نفع هر دو کشور می باشد.

          در دوران معاصر تهاجم قدرت و نیرو به مراتب بیشتر است تا تهاجم ایدئولوژی بدین ترتیب هویت، زندگی فردی و شخصی و آزادی ما در معرض خطر قرار گرفته است .لذا در چنین شرایطی همکاری و تفاهم بین ما و زمینه سازی برای ایجاد محیطی برای پیشبرد این اهداف امری بسیار ضروری می باشد.          

 علامه اقبال به عنوان یک متفکر معاصر اسلام برای هر دو ملت ایران و پاکستان یک ارزش مشترکی می باشند. اقبال نه تنها سازنده فکری و ایدئولوژیکی پاکستان بوده بلکه او به عنوان محقق آرمان های انقلاب اسلامی ایران توسط رهبر کبیر امام راحل رضوان الله تعالی علیه و رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای نیز معرفی شده است. بدینسان در مبارزات و نهضت های زمان معاصر اقبال به منزله دژ دفاعی  ماست.

          دولت های اسلامی ایران و پاکستان همواره در راستای رشد و گسترش و  نشر افکار و اندیشه های اقبال همکاری کردند. شایان ذکر است انتشار کلیات اقبال، اقبالیات و همچنین برگزاری سمینار های مربوط به موضوعات و مطالب گوناگون علمی این شاعر بزرگ فقید به طور پیوسته ادامه دارد. سمینار ایده، عقیده و یا اندیشه اقبال پیرامون انسان که در روز   18 فوریه سالجاری 2002  میلادی برگزار شد یکی از زنجیره های این برنامه می باشد و این سمینار بیانگر علاقمندی عمیق و همکاری و تلاش های خالصانه آقای محمد سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ ایران در لاهور بوده است. در سمینار مذکور مقاله های ارزنده ای قرائت شد حال آنکه دکتر جاوید اقبال فرزند ارجمند علامه اقبال نیز به طور ویژه در آن شرکت فرمود. ما برای این همکاری علمی و مالی آقای محمد سعید معزالدین مسؤول خانه فرهنگ ایران در لاهور و به ویژه دولت ایران و آقای مجید صادقی  سرکنسول ایران در لاهور از صمیم قلب سپاسگزاریم .

          در این مناسبت ناگفته نماند که سال  2002 میلادی به عنوان سال اقبال معرفی شده است از این رو این برنامه ها و همکاری خالصانه همیشه ادامه خواهد داشت و بدون تردید تداوم چنین برنامه هایی در رابطه با گسترش پیام و افکار اقبال لاهوری برای جستجو و پژوهش در بسیاری از جنبه ها و ابعاد افکار این فیلسوف بزرگ راهگشا خواهد بود.

          امیدوارم همکاری و مساعدت جناب عالی در آتیه نیز ادامه یافته و ما به نوبه خود ازهمکاری ها و مساعدت های جنابعالی درباره پیشبرد و گسترش افکار و تعالیم اقبال لاهوری بهره مند خواهیم شد.

 با تشکر و احترامات فائقه

محمد سهیل عمر

مدیرکل آکادمی علامه اقبال 

/ 0 نظر / 34 بازدید