اخبار پاکستان

مراسم افتتاحیه فیلم ژاپنی "سوجین نواسو"

اولین فیلم ژاپنی که با همکاری سفارت ژاپن و با مشارکت (تی- او-ای-آئی) و شورای ملی هنرهای پاکستان که در هنزه و اسکردو فیلمبرداری شده در 28 فوریه در سالن نمایش این شورا به نمایش در خواهد آمد. آقای توشی کازواسومورا رایزن امور عمومی اظهار داشت: فیلم سوجین نواسو که به تازگی در ژاپن پخش شد، با استقبال گرمی روبرو شد. بازیگر معروف ژاپن ماساهیکونی شی مورا که در این فیلم نیز نقش داشته برای حضور در مراسم افتتاحیه این فیلم به پاکستان خواهد آمد.

کارگاه تربیتی ویژه رئیسان دانشگاه های کشورهای اسلامی

دکتر جاوید لغاری رئیس کمیسیون آموزش عالی پاکستان گفت: کمیسیون آموزش عالی پاکستان کارگاه تربیتی برای رؤسای کشور های اسلامی برگزار می کند. وی افزود که در اجلاس وزرای آموزش کشورهای اسلامی که در سودان برگزار شده بود این تصمیم اتخاذ شد که برای پیشرفت دانشگاه ها بسیار مفید خواهد بود. ایشان این سخنان را در دومین کارگاه آموزش مدیریت مسؤولان دانشگاه ها ایراد کرد

  (روزنامه  اکسپرس، اسلام آباد 7 اسفند، 1391ش)

کنفرانس ایدئولوژی پاکستان

 پنجمین کنفرانس ایدئولوژی پاکستان توسط بنیاد فکری پاکستان به مدت سه روز در لاهور از 27 فوریه آغاز خواهد شد. آقای مجید نظامی رئیس بنیاد فکری پاکستان در افتتاحیه این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد و شهباز شریف سر وزیر ایالت پنجاب در مراسم اختتامیه به عنوان مهمان ویژه حضور می یابد.

سفر زرداری به تهران

منابع مطلع در وزارت امور خارجه پاکستان ابراز امیدواری نمودند سفر رئیس جمهور پاکستان برای امضای توافقنامه لوله گاز (صلح) اهمیت بسیاری زیادی دارد. آمریکا نسبت به توافقنامه واگذاری مدیریت بندر گوادر به چین موافقت نموده اما برای این توافقنامه نگران و مخالف است. از آنجا دوره کاری دولت فعلی تا ماه آینده به پایان خواهد رسید و دولت موقت اختیار تصمیم گیری در امور مهم را ندارد، همه توجه و انتظارات به سفر ریاست جمهور به تهران معطوف شده است. منابع وزارت خارجه افزودند: توافقنامه های بندر گوادر با چین و لوله گاز(صلح) با ایران نه تنها از نظر تجاری بلکه از جهت سیاسی و راهبردی آثار و تبعات مثبتی برای  هر دو کشور چین و ایران در این منطقه خواهد داشت.

  (روزنامه  نوای وقت، اسلام آباد 7 اسفند، 1391ش)

زندگی اقلیت ها در پاکستان

بر اساس گزارش های سازمان های حقوق بشر: اقلیت های مذهبی در پاکستان با گسترش تبعیض های قانونی و فرهنگی نسبت به خود مبارزه می کنند. تغییر اجباری مذهب، قتل مسیحیان، هندوها و سایر گروه های اقلیت در حال افزایش است. کمیسیون حقوق بشر پاکستان در گزارش سالانه از آمار قربانیان کشتار اقلیت ها در پاکستان سال 2012 م را بدترین سال برشمرده است. مشکلات اقلیت ها نتیجه سیاست های ژنرال ضیاالحق رهبر نظامی پاکستان در سال 1980 است که بر اساس افراط گرایی دینی بنیان گذاشته شده و هنوز ادامه دارد.   

دیدار آقای زرداری با آیت الله خامنه ای

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان با مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران آیت الله سید علی خامنه ای دیدار کرد. در این ملاقات آیت الله خامنه ای اظهار داشتند: باوجود مخالفت آمریکا پروژه لوله گاز(صلح) که هزینه 7.5 میلیون دلاری را در بر دارد باید ادامه یابد. رهبر انقلاب افزودند: باید قاطعانه از این مخالفت ها عبور کرد. این پروژه یک نمونه مهمی از همکاری دو کشور است. ایران تنها کشوری است که در این منطقه بیشترین منابع انرژی را دارد و ما می توانیم نیاز انرژی پاکستان را برآوده سازیم. ایشان با اشاره به اینکه ایجاد تفرقه میان امت اسلامی از اهداف مسلم صهیونیستها است تاکید کردند: برخورد قاطعانه با عوامل برهم زننده وحدت ملی در پاکستان از ضروریات است. ایشان اظهار داشتند: کشتار مذهبی در پاکستان واقعا تأسف بار است و باید با برخورد قاطعانه اجازه نداد این مسئله وحدت ملی پاکستان را برهم زند. امیدواریم دولت شما در تحکیم وحدت مذهبی و قومی و پیشرفت پاکستان موفق باشد.

 دیدار رؤسای جمهور ایران و پاکستان

 آقای دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور ایران با آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان در تهران دیدار ویژه داشت. پس از آن هیئت های سیاسی نیز در این ملاقات حضور یافتند. احمدی نژاد در سخنان خود گفت: لوله گاز (صلح) بین ایران و پاکستان یک رویداد مهم است و با وجود توطئه های دشمنان و استکبار جهانی پیشرفت در روابط دوستانه و برادرانه بین دو کشور اسلامی متوقف نشده است. زرداری گفت: این پروژه به نفع دو کشور اسلامی است. دو طرف موافقت کردند طرح های مشترک بزرگ ایران در پاکستان به ویژه لوله گاز (صلح) و برق با نرخ ارزان در ایالت بلوچستان به زودی تکمیل شوند.

نمایشگاه مد در محل شورای هنر راولپندی

 نمایشگاه مد  و لباس توسط 30 دانشجوی بخش مد در شورای هنری راولپندی برگزار شد. بیش از 150 نمونه لباس، صنایع دستی و جواهرات دست ساز در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.  

(روزنامه دان، اسلام آباد 10 اسفند، 1391ش)

نمایشگاه هنرهای خطاطی، نقاشی و عکاسی در دانشگاه کامست اسلام آباد

آقای دکتر جنید زیدی رئیس دانشگاه کامست اسلام آباد در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه هنری گفت: گالری هنری کامست با برگزاری این نمایشگاه به هنرمندان و نقاشان فرصتی داده است که آنان بتوانند احساسات خود را ابراز نمایند. این نمایشگاه شامل نقاشی، خطاطی و عکاسی و مجسمه سازی است.  

راهپیمایی به دعوت مجلس وحدت مسلمین با شعار "پاکستان پاک از تروریسم"

آقای فضل عباس عضو هیأت مرکزی مجلس وحدت مسلمین  در گفت و گو با رسانه های خبری گفت: مجلس وحدت مسلمین تحت عنوان پاکستان پاک از تروریسم در مناطق مختلف کشور راهپیمائی امنیت برگزار خواهد کرد. در این راهپیمائی حقوقدانان و سازمان های حقوق بشر شرکت می کنند.

(روزنامه  اکسپریس، اسلام آباد 10 اسفند، 1391ش)

مقاله: پروژه گازرسانی (صلح) و سفر رئیس جمهوری پاکستان به ایران     (نوشته: سرور منیر رائو)

آقای سرور منیر رائو مقاله نویس معروف در روزنامه نوای وقت پیرامون موضوع مهم لوله گاز (صلح) و سفر ریاست جمهوری پاکستان به ایران می نویسد: سفر رئیس جمهور پاکستان در پایان دوره دولت اهمیت بسیاری دارد چون اجرای این پروژه، بحران انرژی پاکستان را حل خواهد کرد و صنعت و اقتصاد پاکستان پیشرفت بیشتری پیدا می کند. در ابتدا هند و پاکستان عضو این پروژه بود اما بخاطر فشار آمریکا هند از این پروژه جدا شد و همین فشار سبب شد که این پروژه که برای پاکستان مثل رگ زندگی است با تاخیر انجام شود. آمریکا برای اجرای این پروژه هند و پاکستان را تهدید کرده بود که عملی شدن این پروژه با تحریم های اقتصادی روبرو خواهند شد. اما اینک پاکستان بعد از فراز و نشیب های بسیار به نفع ملت خود این پروژه را ادامه می دهد.  آمریکا به عنوان ابر قدرت جهان می خواهد منابع انرژی جهان را در اختیار و تصرف بگیرد. این اقدام پاکستان مزیت دیگری دارد و آن شروع استقلال رأی و مقاومت در برابر سایر فشارهای غرب و امریکا است.

هشدارآمریکا: پاکستان باید از اقداماتی که عواقب ناگوار دارد بپرهیزد  

نماینده دفتر وزارت امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ما در حال بررسی پروژه لوله گاز ایران به ایران هستیم و این پروژه ممکن است شامل تحریم های اقتصادی ایران قرار گیرد. ما از بحران انرژی پاکستان به خوبی آگاهیم، اما پاکستان باید برای رفع این نیاز راه دیگری را انتخاب کند. پاکستان با همکاری آمریکا می تواند 900 میلیون وات برق تولید کند که 2 میلیون نفر را پوشش می دهد. آمریکا آماده است برای حل مشکلات پاکستان هرگونه همکاری داشته باشد.

وزیر امور خارجه پاکستان :پروژه گازرسانی (صلح) را عملی می کنیم

خانم حنا ربانی کهر وزیر خارجه پاکستان در گفتگو با خبر نگاران گفت: پاکستان با بحران شدید انرژی روبرو است و این تصمیم گیری به نفع پاکستان است و 50 درصد نیاز انرژی پاکستان را تأمین می کند. ایشان در پاسخ به مخالفت وزارت خارجه آمریکا افزود: همه دوستان پاکستان از بحران انرژی ما آگاهند و به هر طریق برای تأمین این نیازها کمک می کنند و ما از همه کشور های دوست درخواست همکاری داریم.

(روزنامه  نوای وقت، اسلام آباد 11 اسفند، 1391ش)

آغاز عملیات پروژه گاز ایران در پاکستان از 11 مارس

دولت ایران و پاکستان موافقت کردند تا مراسم آغاز پروژه لوله گاز (صلح) در بخش پاکستان در 11 مارس 2013 برگزار شود. نماینده سفارت پاکستان در تهران در گفت و گو با روزنامه دان گفت: بعد از برگزاری مراسم مذکور، برای بازگشایی مرز گبد و پسنی و نیز تأسیس پالایشگاه نفت در گوادر موافقتنامه امضا خواهد شد. قرار است این مراسم در گبد محلی که قرار است خط لوله گاز (صلح) در بخش پاکستان در آن آغاز شود اجرا گردد. از دیپلماتهای خارجی در اسلام آباد برای حضور در این مراسم دعوت خواهد شد.

 نخستین فیلم ژاپنی که در هنزه مناطق شمال پاکستان فیلم برداری شده پخش شد

فیلم ژاپنی (که در شهر هنزه در مناطق شمال پاکستان فیلم برداری شده) در محل شورای ملی هنری پاکستان در تاریخ 10 اسفند به نمایش درآمد. آقای اکره کونو کاردار سفارت ژاپن در اسلام آباد در افتتاحیه مراسم برگزاری این فیلم اظهار داشت: این فیلم نتیجه روابط دوستانه پاکستان و ژاپن است. وی افزود: بخشی از این فیلم در شهر هنزه  در مناطق شمالی پاکستان فیلم برداری شده است و شش روز پیش در ژاپن به نمایش گذاشته شد. این فیلم برگرفته از داستان معروفی می باشد که آقای تیرو میاموتو نویسنده و رومان نویس معروف ژاپن نوشته است که درباره چهار دوست است که بعد از زلزله و سونامی 2012 در جستجوی جایی امن و آرام برای زندگی کردن بودند، در آن هنگام عکس صندلی را می بینند در یک دشت خالی قرار دارد. سپس آنان تصمیم می گیرند به شنگریلا ( منطقه ای زیبا و گردشگری در هنزه که به "بهشت روی زمین" معروف است) سفر می کنند.
 احزاب مهم پاکستان آماده مذاکره با افراط گرایان

در کنفرانس احزاب پاکستان که توسط حزب جمعیت علمای اسلام (فضل الرحمن) در اسلام آباد برگزار شد، احزاب مهم سیاسی و مذهبی پاکستان شرکت کردند. مسئولان این احزاب برای مذاکره با افراط گرایان(طالبان) از طریق جرگه آماده شده اند. قطعنامه این کنفرانس به شرح ذیل است:

  • برای برقرای صلح و امنیت در پاکستان همه احزاب احزاب شرکت کننده در این کنفرانس به تصمیمات 17 نماینده جرگه اطمینان دارند و به آن رأی مثبت می دهند.
  • در این جرگه همه نمایندگان از گروه های مذهبی و سیاسی بدون اختلاف رأی حضور دارند.
  • بنیادی برای رسیدگی به امور مجروحان و خانواده های قربانیان تروریستی تشکیل شود.
  • جرگه با رهنمودهای همه احزاب سیاسی و مذهبی که در این کنفرانس حضور دارند اقدامات لازم را انجام دهد.  
  • مذاکرات با هدف اجرا یی کردن قانون اساسی پاکستان صورت گیرد.
  • همه احزاب سیاسی و مذهبی در این کنفرانس اعلام می نمایند که دولت کنونی، دولت موقت و دولت آینده پاکستان همه اقداماتی که در این کنفرانس تصویب شده را اجرا نمایند.

روزنامه  دان، اسلام آباد 11 اسفند، 1391ش)

  اجرای برنامه تربیتی استادان دانشگاه ها توسط کمیسیون آموزش عالی  

برنامه تربیتی استادان دانشگاهها توسط کمیسیون آموزش عالی (ایچ-ای-سی) در اسلام آباد به پایان رسید. در این برنامه تربیتی استادانی از 29 دانشگاه دوره تربیتی را به پایان رساندند. خانم سیده شهلا رضا معاون مجلس ایالت سند مهمان ویژه بود و به استادان شرکت کننده گواهینامه اهدا کرد. دکتر مختار احمد مدیر کمیسیون آموزش عالی گفت: تربیت حرفه ای استادان دانشگاه ها برای پیشرفت کشور و برای گسترش آموزش اهمیت بسیاری دارد. وی افزود اینگونه برنامه های تربیتی در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

 لاهور پاکستان

/ 0 نظر / 34 بازدید