بازتاب کشته شدن بن لادن در مطبوعات پاکستان

 • گیلانی نخست وزیر گفته است: مرگ اسامه که یک تبعه خارجی بوده که با اعلام جنگ علیه پاکستان، مسئول کشتار بیش 30هزار مردم پاکستان و شهادت بیش از 5 هزار نفر از پرسنل نیروهای امنیتی بوده به منزله یک پیروزی بزرگ ائتلاف علیه تروریسم می باشد. گیلانی این اظهارات را ضمن گفتگوی تلفنی با دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس بیان داشت. کامرون برای ابراز همبستگی با پاکستان به گیلانی تلفن زده بود. گیلانی ضمن تاکید بر تعهد قاطع دولت خود برای پایان منطقی جنگ علیه تروریسم گفت: پاکستان به ایفای نقش سازنده خود برای ثبات منطقه ای ادامه خواهد داد. (دیلی تایمز)
 • سناتور کارل لیون رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا اظهارداشت: ارتش پاکستان باید درباره  وجود اسامه بن لادن در نزدیکی اسلام آباد توضیح دهد. آمریکا در حال بررسی است که آیا سیستمی پشتوانه برای اسامه در پاکستان وجود داشته یا اینکه بدون هیچ گونه کمکی در پاکستان زندگی می کرد.

سناتور لیبرمن رئیس کمیته امور داخلی آمریکا گفت: پاکستان باید به اثبات برساند که از اقامت اسامه در پاکستان بی اطلاع بود. وی افزایش احتمالی فشار علیه پاکستان را پیشگویی کرد. (جنگ)

جان برنن رئیس اداره مبارزه با تروریسم آمریکا در یک جلسه توجیهی در کاخ سفید اعلام کرد: پاکستان از عملیات علیه اسامه بن لادن کاملاً بی اطلاع بود. وی از ذکر جزئیات آن و نوع بازداشت های صورت گرفته نیز خودداری کرد. (جنگ)

 • اعضای مجلس سنا عملیات نظامی آمریکا در ایبت آباد را بشدت مورد انتقاد قرارداده و نسبت به آن نگرانی شدید ابراز نموده از نخست وزیر خواستند تا سفر به خارج را لغو نموده به مجلس آمده نسبت به عملیات مزبور توضیح و اعتماد نمایندگان را جلب نماید. نمایندگان این عملیات را نقض صریح و قاطع امنیت ملی و استقلال ملی پاکستان توصیف کردند. رئیس مجلس سنا از رهبر جناح حاکم خواست به سئوالات مطرح شده نمایندگان پاسخ دهد. نیر حسین بخاری رهبر جناح حاکم در مجلس سنا مهلت خواست تا پس از دریافت حقایق، آنرا به مجلس ارائه دهد. (جنگ)
 • عملیات نظامی آمریکا در پاکستان تنها پس از اعلام قاطع ژنرال اشفاق پرویز کیانی فرمانده نیروی زمینی ارتش پاکستان مبنی بر اینکه سازش نخواهد شد، سئوالات زیادی را مطرح نموده و سوگند رسمی رئیس جمهور، نخست وزیر و سایر مسئولین را زیر سئوال قرارداده است. این عملیات وجود هفتمین ارتش بزرگ جهان را نیز زیر سئوال قرارداده است. پس از آزادی ریموند دیویس این دومین ضربه شدید به وجهه ملی پاکستان است. آیا رهبری سیاسی و نظامی پاکستان کاملاً شکست خورده است. (جنگ)
 • دکتر فردوس عاشق اعوان وزیر تبلیغات و رسانه ها در گفتگویی با خبرنگاران کشته شدن اسامه بن لادن را پیروزی بزرگ پاکستان خواند و افزود: در این رابطه نمایندگان مجلس طی جلسه ای محرمانه توجیه خواهند شد. (آجکل)
 • به گزارش خبرگزاری رویتر، انتظار می رود ایمن الظواهری پزشک مصری که در کادر فرماندهی القاعده نفر دوم بوده به دنبال مرگ اسامه بن لادن طی تبادل آتش با نظامیان آمریکایی در پاکستان جانشین وی (اسامه) گردد. ظواهری که به عنوان مغز متفکر در پشت اسامه و شبکه القاعده وی قراردارد و به کرات آمریکا و متحدین آن کشور را علناً محکوم نموده طی آخرین پیام ویدئویی در ماه گذشته از مسلمانان برای مبارزه با نیروهای ناتو و آمریکا مستقر در لیبی تقاضا کرده بود. او در لیست سازمان تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) جزو تروریستهای تحت تعقیب شدید قرارداده شده است. (نیشن)
 • پلیس خیرآباد در ایبت آباد پسر بچه ای 16 سال ،حبیب الرحمان فرزند خلیل محمد ساکن قندهار افغانستان را در حالی از یک خودروی عمومی ، بازداشت کرد که کمربند انتحاری با بیش از 4 کیلوگرم مواد منفجره را همراه داشت. مهاجم انتحاری در بازجویی اولیه گفت که جهت گرفتن انتقام قتل اسامه بن لادن عازم ایبت آباد بود. (جنگ)
 • دریاسالار مائیک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و ژنرال دیوید پاتریوس رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا روز دوشنبه در تماس تلفنی با ژنرال اشفاق پرویز کیانی و سپهبد احمد شجاع پاشا مبادله اطلاعات و همکاری آینده در دورنمای کشته شدن اسامه بن لادن را مورد تبادل نظر قراردادند. منابع آگاه نظامی می افزایند در این تماسها بخاطر همکاری و تبادل اطلاعات پاکستان برای عملیات موفقیت آمیز ایبت آباد ابراز تشکر شد. (جنگ)
 • به گزارش خبرنگار این روزنامه، احزاب مهم سیاسی دست راستی پاکستان عملیات نظامی هدفدار آمریکا که با مداد روز گذشته در شهر ایبت آباد انجام گرفت و به مرگ اسامه منجر گردید را به منزله نقض حاکمیت کشور خوانده اند. مسلم لیگ (نواز) طیبیانیه سیاسی خود این عملیات را ضربه جدی به حاکمیت ملی نامید. جماعت اسلامی نیز از عملیاتی نیروهای ویژه آمریکا در داخل خاک پاکستان انتقاد کرد و گفت: این عملیات به منزله نقض حاکمیت کشور بود. سخنگوی جمعیت علمای اسلام (شاخه فضل) نیز گفت: این یک اقدام مغایر با حاکمیت کشور بود. عمران خان رئیس جنبش انصاف پاکستان ضمن انتقاد از این عملیات آمریکا از آن کشور خواست برای برقراری آرامش بدون تاخیر از منطقه خارج شود. (نیشن)
 • اسامه بن لادن رهبر القاعده همراه با یک پسر و سه محافظ شامگاه یکشنبه طی حمله یک بالگرد توپدار به کاخی واقع در شهر ایبت آباد (خیبر پختونخوا) کشته شد و بدین ترتیب بزرگترین تعقیب انسانی توسط آمریکا پایان پذیرفت. گزارشها حاکی است که اسامه دراثر اصابت گلوله ای به سر خود هنگامی که در مقابل بازداشت شدن مقاومت می کرد جان سپرد. ولی یک مقام به این امر اشاره نمود که این مرد 54 ساله احتمالاً توسط یکی از محافظین خود مطابق با وصیتنامه وی جهت جلوگیری از بازداشت به ضرب گلوله کشته شده است. یکی از دو بالگرد که در این عملیات شرکت داشتند. طی این اقدام ساقط گردید. تیم نظامیان آمریکا جسد اسامه را با خود برد. (دان)
 • در حالی که آمریکا خبر مرگ اسامه را اعلام می نمود دولت پاکستان به ویژه ارتش این کشور سعی می نمود که نقش ایفاء شده توسط اسلام آباد در این رویداد تاریخی را توضیح دهد و از اثرات سوء سیاسی در داخل کشور جلوگیری نماید. ارتش پاکستان طی تلاشها مبنی بر کنترل اوضاع سعی نمود به بهانه "شکست سازمان اطلاعات" متوسل  شود در حالی که بالگرد آمریکایی به رهبری سازمان سیا در حوالی دانشکده افسری ارتش پاکستان به این حمله مبادرت ورزیده بودند. یک مقام ارشد نظامی گفت: ما مشغول جستجوی اسامه در مناطق ممنوعه کشور بودیم ولی اطلاع نداشتیم که وی در نزدیکی تاسیسات ما زندگی می کرد. این یک شکست سازمان اطلاعات ما می باشد. (دان)
 • باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مرگ اسامه دشمن شماره یک آمریکا را نیمه شب یکشنبه طی خطاب تلویزیونی به ملت خود اعلام نمود. این خطاب وی با نشست توجیهی مقامات ارشد دولت آمریکا در کاخ سفید دنبال گردید. در این نشست، جزئیات این حمله تکاوران آمریکایی داده شد و این گمانه زنی رسانه ها تائید شد که به پاکستان درباره این عملیات اطلاع داده نشده بود با اینکه سازمان اطلاعات آمریکا روی این ماموریت خود از مدت یک سال قبل مشغول کار بود. اوباما و هیلاری کلینتون که شامگاه دوشنبه سخنانی ایراد کردند از کمک پاکستان در جنگ علیه تروریسم بطور اعم تقدیر نمود ولی نگفتند که آیا اسلام آباد نیز در این عملیات کمک کرده است یا خیر. (دان)
 • شاخه اصلی طالبان در پاکستان روز گذشته به دنبال تائید خبر مرگ اسامه در حوالی پایتخت پاکستان تهدید نمود که آن گروه به پاکستان و آمریکا  حمله خواهد کرد. احسان الله احسان سخنگوی طالبان از طریق تلفن به خبرنگاران در پیشاور گفت: در صورتی که اسامه کشته شده باشد ما انتقام مرگ وی را خواهیم گرفت و حملاتی علیه دولتهای آمریکا و پاکستان و نیز نیروهای امنیتی انجام خواهیم داد. اینها در واقع دشمنان اسلام می باشند. وی گفت: طالبان خودش نتوانسته قضیه مرگ اسامه را تائید نماید. در صورت تائید این خبر، این امر برای ما یک پیروزی بزرگ است چون شهادت هدف نهایی همه ما می باشد؟. (دیلی تایمز)
 • شهباز شریف سروزیر پنجاب و از رهبران مسلم لیگ (نواز) روز گذشته طی واکنش محتاطانه ای نسبت به مرگ اسامه در ایبت آباد به دست نیروهای آمریکایی، از دولت فدرال خواست درباره این امر که آیا عملیات نظامی انجام شده در ایبت آباد یک ابتکار عمل مشترک نیروهای آمریکا و پاکستان بوده از ملت پاکستان جلب اعتماد نموده و جزئیات این عملیات را فاش سازد. وی ضمن گفتگو با رسانه ها اظهارداشت: او هیچ اطلاعی از جزئیات این عملیات ندارد. در عین حال، مسلم لیگ (نواز) طی یک بیانیه سیاسی درباره جنگ جاری علیه تروریسم خواستار نحوه برخورد تازه ای برای برقراری صلح در منطقه گردید. (دیلی تایمز)
 • پاکستان روز گذشته مرگ اسامه رهبر القاعده را طی عملیات نظامی آمریکا ناشی از فراهمی اطلاعات جاسوسی که در شهر ایبت آباد انجام گرفته بود تائید نمود. بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان گفت: این مغز متفکر و تروریست که تحت تعقیب بوده با توجه به این سیاست اعلام شده آمریکا درباره نابودی وی (اسامه) طی اقدام مستقیم در هر نقطه از جهان، در عملیات نظامیان آمریکا کشته شده است. وزارت مزبور مرگ اسامه را یک شکست عمده سازمانهای تروریستی در سراسر  جهان نامید. در این بیانیه گفته شده است: اوباما طی تماس تلفنی با آصف زرداری خبر کشته شدن اسامه را به وی داد. (دیلی تایمز)
 • جان برنن رئیس سازمان آمریکایی مبارزه علیه تروریسم روز گذشته از منتفی دانستن حمایت رسمی پاکستان از اسامه خودداری ورزید و گفت: به اسلام آباد تنها زمانی خبرمرگ اسامه طی حمله نظامیان آمریکا داده شد که نیروهای آمریکایی از حریم هوایی پاکستان خارج شده بودند. او افزود: اکنون ما این امر را بررسی می کنیم که اسامه چطور توانسته برای این مدت طولانی در پاکستان حضور داشته باشد و آیا سیستم حمایتی در داخل آن کشور به وی اجازه اقامت در آنجا داده بود؟ ما کلیه امور مربوط به وجود نوع سیستم حمایتی و عوامل طرفدار اسامه در پاکستان را بررسی خواهیم نمود. (دیلی تایمز)
 • پرویز مشرف حکمران نظامس سابق پاکستان روز گذشته گفت: مرگ اسامه یک اقدام مثبت می باشد. ولی او آمریکا را به خاطر انجام این حمله در داخل مرزهای پاکستان مورد انتقاد قرارداد. مشرف مرگ اسامه را پیروزی مردم پاکستان نامید. وی همچنین گفت: انتظار نوعی بی ثباتی کوتاه مدت به علت انجام اعمال انتقامجویانه وجود دارد ولی این اقدام مثبت اثرات خوبی در دراز مدت خواهد داشت. (دیلی تایمز)
 • ژنرال (بازنشسته) میرزا اسلم بیگ درباره عملیات علیه اسامه بن لادن گفت: امکان مخفی بودن اسامه در ایبت آباد و بویژه در محلی که عملیات در آنجا صورت گرفت وجود ندارد. اسامه در افغانستان هدف قرار گرفته و جهت بدنام ساختن پاکستان قتل وی در ایبت آباد صحنه سازی شده است. (نوای وقت)
 • ژنرال بازنشسته حمید گل رئیس اسبق آیی اس آیی گفت: آمریکا قبلاً نیز چندین بار کشته شدن اسامه را تائید نمود اما بعداً شوخی از آب درآمد. اکنون نیز تائید ادعای آمریکا امری عجولانه خواهد بود. (نوای وقت)
 • حقوقدانان ارشد در گفتگویی اظهارداشتند: هدف اصلی آمریکا قتل اسامه نبوده بلکه آرمان آن تصرف بر منطقه است. دولت باید سیاست خارجی خود را مورد تجدید نظر قرار دهد. آمریکا عمداً در پاکستان حکومت می کند. سید ظفر علی شاه ، اس ام ظفر، دکتر خالد رانجا و حشمت حبیب افزودند: آمریکا از منطقه نخواهد رفت. (خبرین)
 •  
 • جامعه جهانی کشته شدن اسامه بن لادن را موفقیت بزرگ در جنگ علیه تروریسم توصیف نموده و از آن استقبال کرد. ایران نیز جزو کشورهای استقبال کننده از عملیات مزبور می باشد. (خبرین)
 • سفارت آمریکا در اسلام آباد و سرکنسولگریهای آن کشور در کراچی و لاهور برای مدت نامحدودی تعطیل شده اند. این اقدام احتیاط آمیز به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن به عمل آمده است. (نیوز)

·      بدنبال کشته شدن اسامه بن لادن در عملیات نظامی آمریکا، بنا به توصیه وزارت کشور پاکستان بمنظور مصونیت در برابر هرگونه واکنش احتمالی تدابیر امنیتی در سراسر کشور ، تشدید گردیده امنیت تاسیسات دفاعی و اماکن مهم دولتی بطور ویژه ای در نظر گرفته شده و علاوه بر افزایش ماموران پلیس ، کماندوها و ژاندارمری نیز در آنجا مستقر شده است. (آجکل)

·     وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته با انتشار یک بیانیه دیگر، این گزارشهای رسانه ای را قویاً تکذیب نمود که رهبران لشکری و کشوری از هیچگونه اطلاعات قبلی درباره عملیات آمریکا علیه اسامه برخوردار نبوده اند. بیانیه مزبور گفت: دولت این امر را درک می کند که مرگ اسامه یک رویداد مهم در جنگ علیه تروریسم بوده و نیز اینکه دولت و دستگاه آن تلاشهای جدی برای به مجازات رسانیدن اسامه از سال 2001 تاکنون انجام می داده اند. در این بیانیه افزوده شده است: پاکستان نگران عمیق خود را در این باره ابراز نموده که این عملیات بدون دادن اطلاعات قبلی انجام گرفته است. این حادثه اقدام غیرمجاز و یکجانبه را نمی توان به عنوان یک قاعده کلی تلقی کرد. سازمان سیا و بعضی از سازمانهای اطلاعاتی دوست دیگر از اطلاعات فراهم شده توسط سازمان (ISI) به خوبی بهره گیری کرده اند. (نیشن)

·         ماموران نیروهای امنیتی پاکستان ضمن محاصره کامل تمامی محله بلال تائون که در یکی از خانه های آن اسامه بن لادن کشته شد، تحقیقات وسیعی را آغاز نمودند. طی این اقدام 50 نفر مظنون بازداشت و به محل ناشناس انتقال داده شدند. منابع آگاه می افزایند: آمریکایی ها 5 نفر از جمله یک فرزند اسامه را در خانه رها ساخته اما کلیه مدارک مهم را همراه خود بردند. اهل محله در گفتگوها امکان مخفی بودن اسامه در آن منزل را قویاً رد کردند. آمریکایی ها هنگام رفتن لکه های خون در اتاقها را نیز با آب شستند. منزل مهروموم شده تحویل پلیس قرار گرفت.(جنگ)

·     به گفته منابع آگاه نظامی ژنرال اشفاق پرویز کیانی فرمانده نیروی زمینی ارتش پیرامون قضیه اسامه و عدم اطلاع آن به سازمانهای اطلاعاتی با دوستان نظامی برجسته مشورت کرده و و دلایل خودداری آمریکا از جلب اعتماد پاکستان برای عملیات مزبور را نیز بررسی کرد. (جنگ)

·     کلیه موسسات مالی جهانی که قرار بود هیاتهایی را در هفته های جاری و آتی به پاکستان اعزام نمایند، بدلیل کشته شدن اسامه و ایجاد وضعیت فوق العاده سفر آنها را لغو نمودند. صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و بانک توسعه آسیا گفتند: پس از عادی شدن اوضاع تاریخهای بعدی را اعلام خواهند کرد. (جنگ)

/ 0 نظر / 24 بازدید